94 De menages der manschappen worden per compagnie, troop of batterij gevoerd. Geldelijke verantwoording komt daarbij niet voor, daar twee maaltijden, breakfast en dinneren verder koffie of tbee 's ochtends en somtijds ook 's namiddags uitsluitend uit de vivres bereid worden door de zorg van een kok en een bijkok. Willen de manschappen nog bijspijzen of bijzondere artikelen, b. v. eieren, bij die maaltijden gebruiken, dan vinden zjj dit met den kok, die voor de bereiding zorgt. In de vredesgarnizoenen worden deze maaltijden genoten in het dagverblijf der manschappen, waartoe dikwijls de ruimte onder de hooge kazernes in Burma was ingericht, terwijl somtijds de ruime galerijen der chambrée's daarvoor waren bestemd. Voor de bereiding wordt gebruik gemaakt van compagnies-kook potten en braadpannen van gewonen vorm en verschillende afmetingen, die in den bagagetrein worden medegevoerdverder heeft ieder man een bord, een drinknap en een eetketel, alle van tin vervaardigd, en een mes, vork en lepel. Op marsch werd van de des namiddags ver strekte vivres des ochtends vóór den afmarsch koffie of thee bereid en door de manschappen met brood of beschuit genuttigd; verder droegen de manschappen meestal ration droge vivres bij zich, bestaande uit brood of beschuit en vleesch in blikken, hetwelk op lange marschen gedurende de groote rust ongeveer tegen 10 of 11 uur als ontbijt werd gegeten, terwijl het overig deel van het ration in het nieuwe bivak als middagmaal bereid en des namiddags genuttigd werd. Bovendien werd veelal tegen 6 uur 's avonds thee verstrekt. Ook in de bivaks werden het eten en de koffie en thee door de koks van iedere compagnie bereid. Geheel afgescheiden van de menages en deze completeereude, bestaat bij de korpsen eene zoogenaamde coffeeshop, waar de manschappen koffie, thee, brood, boter, kaas, worst, ham, jam, tabak, sigaren, zeep, papier, ondergoed, enz., kortom allerlei zaken behalve alcoho lische dranken kunnen koopen en een derden maaltijd supper kunnen gebruiken; in de kazernes der vredesgarnizoenen is voor deze coffeeshop een lokaal afgezonderd, waar men veelal eene biljart aantreft. Zij staat onder toezicht van een officier van het regiment, die de fondsen ten meesten bate der manschappen aanwendt, en wordt beheerd door een onderofficier. Alle zaken zijn inderdaad van goede kwaliteit en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 107