95 tevens zeer goedkoop, daar er geen uitgaven aan het beheer verbonden zijn en geen voordeelen behoeven te worden behaald. In Opper- Burma lieten reeds meerdere regimenten het servies, enz. hnnner coffeeshops overzenden en zullen dus gaandeweg deze zeer nuttige inrichtingen bij de meeste korpsen werken. Voorziening met drinkwater. De voorziening met goed drinkwater maakte dikwijls een zwak punt uit bij de troepenmacht in Opper-Burma. In den drogen moeson, den geschikten tijd voor de operatiën, zijn namelijk de rivieren, met uitzondering der Irrawaddy, Chindwin en Sittang, bijna geheel droog en zelfs in de drie genoemde was het water vrij vuil. De putten, die verder in alle dorpen werden aangetroffen, bevatten eveneens niet altijd veel water, dat bovendien zelden op den naam van rein aan spraak kan maken. Proeven, met Nortonpompen genomen, leverden geen resultaat op; artesische putten zijn nog nergens geboord. Meestal was men beperkt tot de bestaande putten, wier aantal in de garnizoenen zoo noodig vermeerderd werd. Bij marschen had de omstandigheid of ergens goed water uit rivieren of putten te krijgen was, dikwijls invloed op de keuze der nachtkwartieren en rustplaatsen en somtijds op de marschrichting. Volslagen gebrek aan drinkwater maakte in Maart enkele malen het ageeren in bepaalde streken on doenlijk. Dikwijls werd vrij goed water verkregen door het graven van ondiepe putten in droge rivierbeddingen. Het water uit een meer of eene rivier werd gewoonlijk niet rechtstreeks daaruit geschept, maar uit putten, nabij den oever gegraven. In Mehtila werden eerst nabij den oever van het meer in den zandgrond wijde ondiepe putten gemaakt, de wanden en bodem daarvan voorzien van verbrijzelde stukken steen en in het midden hiervan een houten vat zonder bodem geplaatst, welks binnenzijde geheel verkoold en ten deele met houts kool gevuld washet water uit het meer steeg vrij wel gezuiverd in deze putten op. Voor de reiniging van drinkwater waren bij de Britsche korpsen filters aanwezig; kleine filters werden ook op marsch medegevoerd, doch ik heb ze nimmer zien gebruiken, vermoedelijk omdat het 0

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 108