96 filtreeren te veel tijd zoude vorderen. Aluin werd door de Intendance verstrekt. Inlandsche troepen filtreerden niet; sommige kasten zijn meer bijzonder keurig op hun water en moeten steeds afzonderlijke putten hebben. De aanvoer van water naar de kampementen geschiedde in lederen zakken (een algemeen vervoermiddel van water in Vóór-Indië), ge dragen door ossen of door koelies. Ook op marsch bevonden zich die waterkoelies steeds bij de troepen, behalve bij de bereden wapens, terwijl de ossen, tot het dragen van water bestemd, bij den bagage- trein volgden. Bij de Bergartillerie bevond zich zulk een os bij iedere sectie. Yerder droeg ieder Britsch en Inlandsch militair eene veld- flesch. Mij werd medegedeeld, dat op sommige expeditiën, b. v. in Afghanistan, ook door de paarden drinkwater werd medegevoerd in lederen zakken, onder den buik bevestigdik heb die echter in Burma niet gezien. Ten einde in de behoefte aan goed water te voorzien, was te Man- dalay eene sodawaterfabriek opgericht en werden verder kleinere soda water-machines door sommige Britsche korpsen medegevoerd. Zoo zag ik te Pyinmana eene machine van the Queens-regimentwaarmede dagelijks een 300tal flesschen sodawater kon worden gemaakt, terwijl het voor den zeer matigen prijs van 1 Anna per flesch aan de onder officieren en soldaten kon worden verkocht. Cantines en leeszalen. Schoon met het bovenstaande niet in rechtstreeksch verband staande, moet hier nog met een enkel woord melding worden gemaakt van de cantines voor Europeanen, die bij ieder korps afzonderlijk, ook in de groote garnizoenen in Opper-Burma, bestaan. Men acht het verkies lijk, vooral met het oog op het beheer, maar ook omdat het aan kweeking vau den korpsgeest bevordert, steeds de cantines van alle ver schillende korpsen, ook b. v. die van verschillende batterijen Artillerie, afgezonderd te houden. De korps- of batterij-commandant is op deze wijze geheel de verantwoordelijke persoon. Evenals de coffee-sliop staat ook de cantine onder toezicht van een officier en wordt zij door een onderofficier beheerd. In de cantine

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 109