VERPLEGING. Inrichting van den Intendance-dienst. Reeds uit hetgeen voorafgaat, is gebleken, dat de werkkring van de Intendance, zooals die in het Nederlandsch-Indische leger in één tak van dienst, is samengevat, in het Britsch-Indische over verschillen de onderling onafhankelijke diensten verdeeld is, nl. a. Commissariat Departmentwaarin sedert 1887 de Supply Branch (Intendance-dienst in engeren zinin hoofdzaak zorg voor vivres en fourages) en de Transport Branch zijn samengesmolten h. Military Accounts Department (comptabiliteit); c. Army Clothing Department (kleeding, door het gouvernement verstrekt), en d. Barrack Department (kazerneering), een onderdeel der Mili tary works vormende. Deze verdeeling van arbeid schijnt bijzonder goed te werken; van alle zijden werd mij verzekerd, dat de Intendance van het Britsch- Indische leger uitstekend is en wat ik ervan zag bevestigde die uitspraak ten volle. Om van de inrichting en den werkkring dier verschillende dienst takken, voor zoover mij dat mogelijk is, een overzicht te geven, zul len eerst de sub b, c en d genoemde minder belangrijke in het kort worden behandeld, omdat hierdoor van zelf zal blijken, wat het Commissariat Departmentde eigenlijke Intendance, omvat. Military Accounts Department. Deze dienst omvat de controle op de geldelijke verantwoordingen van traktementen, soldijen, vivres, kleeding, transportdienst, materieel der Artillerie, geneeskundigen dienst en pensioenen. Slechts de Military works hebben hunne eigen geldeljjke verantwoording. Eene afdeeling van deze controle bestaat aan het militaire depar tement van Indië, verder is een controleur aan het hoofd der

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 111