103 d<; aanuemer dagelijks op de bons der korpsen en detachementen, waarop door de Intendance de hoeveelheden waren ingevuld. Moes ten voor meerdere dagen vivres op marsch worden medegevoerd,- dan ontvingen de korpsen die op gelijke wijze. Te Pyinmana waren dergelijke contracten voor plaatselijke levering gesloten voor rijst» dhall, meel, ghee, aardappelen, zout, turmericumcheer, tamarinde, vlceBch, gramgaba en melk, het laatste voor de hcspitalen. Voorziening van de posten met deze levensmiddelen had plaats geheel door middel der Intendance; de voorraden in die posten wer den beheerd door de postcommandanten, aan wie somtijds militairen van het Commissariat Department waren toegevoegd. Voor een groot deel der vivres en fourages kon echter het stelsel van plaatselijke levering niet worden toegepast en werden de noodige voorraden, door de Intendance uit Vóór-Indië toegezonden, opgelegd in de magazijnen van den Intendant der brigade, uit welke magazijnen op gelijke wijze de dagelijksche verstrekking aan de korpsen en de voorziening van marcheerende afdeelingen en posten plaats vond. Ueze eigen voorraad van den Intendant te Pyinmana bestond uit ge conserveerde vleeschspijzen, aardappelen en groenten, beschuit, thee, koffie, suiker, citroensap, azijn, mosterd, tabak, bier (ale en porter), rhum, hooiverder, als bestemd voor de hospitalen schapen, chocolade, arrowroot, port- en andere wijnen, cognac, enz. De bereiding van het brood geschiedde door de zorg der Intendance; de aannemer leverde slechts het meel. De veldbakovens te Pyinmana waren hoogst eenvoudig. Zij hadden den vorm van een halven bol van 2 Meter middellijn, waarvan de wanden bestonden uit een geraamte van ijzeren banden, welke met leem bekleed waren. De uit het deeg gevormde brooden werden op plaatijzeren schotels in den verwarmden oven geschoven en gebakkeu. Het personeel bestond geheel uit Inlanders. Verder waren nog in de magazijnen van den Intendant opgelegd het door zijne zorg aan de korpsen te verstrekken bedfournituur, als wollen dekens, vellen waterproof, enz.de aan posten en maga zijnen te verstrekken benoodigdheden, als sloten, schalen met ge wichten, lantaarns, enz. en de kleeding der Inlandsche volgers, die eveneens door zijne zorg periodiek verstrekt werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 116