104 Ten dienste dezer magazijnen bevonden zich onder het Inlandsch personeel van den Intendant twee blikslagers, die de ledige blikken tot verschillende doeleinden benutten, als: het snijden van letter vormen, waarmede op al de verschillende kisten, balen en zakken de inhoud en het gewicht werden aangegeven; het maken van blikken van bepaaldeu inhoud en vorm, om daarin de rhurn uit de vaten, waarin die aangevoerd werd, te kunnen overtappen en zoo doende op muildieren en ponies te kunnen vervoeren, enz. Eindelijk maakte een onderdeel uit van den Intendance-dienst do zorg voor de ontvangst en de verzending der door de korpsen aange vraagde benoodigdheden, welke van gouvernementswege werden verstrekt. De munitiën werden door het Ordnance Department, de kleeding door het Army Clothing Departmenten het bier en de rhum voor de cantines uit de brouwerijen of andere plaatsen van aflevering door de tusschenkomst der Intendance verzonden en aan de betrokken korpsen afgegeven. Voor den geheelen omvang van dezen dienst nu was de Intendant der brigade verantwoordelijk aan den Intendant der expeditionnaire macht. Hij stond echter tevens rechtstreeks onder den Brigade commandant, wiens bevelen hij had op te volgen in alles wat de vei pleging der troepen aanging. Dit kon, zooals mij mede gedeeld werd, voor den Brigade-Intendant wel eens tot moeie- lijkheden van de zijde van den Intendant der expeditionnaire macht aanleiding geven, doch de goede verpleging der troepen was er mede gebaat. Reeds is op blz. 92 vermeld, dat marcheerende troepen zonder eenig bezwaar hun vivres konden aanvullen uit de naastbij zijnde magazijnen van andere brigades. Op mijne vraag, of dit niet meer malen tot. verschillen in de verantwoording leidde, werd mij mede gedeeld, dat zulks inderdaad plaats' vond, maar dat dit bij eene expeditionnaire troepenmacht nimmer te vermijden was en dat de goede verpleging der troepen niet mocht lijden onder soortgelijke administratieve bezwarenhet Gouvernement, dit begrijpende, stond dan ook steeds bij alle expeditiën toe, dat dergelijke door het belang van den dienst ontstane verschillen in de verantwoordingen van yivreB en andere zaken werden afgeschreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 117