106 toren vereischt wordt; hierdoor wordt het mogelijk, in de groote behoefte aan militair geneeskundige hulp in Britsch-Indië te voorzien, zonder in een te groot aantal doctoren te vervallen. In Calcutta, Bombay en Madras zijn colleges, waartoe Europeesehe en Inlandsche jongelingen van 16-20 jarigen leeftijd na afgelegd examen worden toegelaten, om gedurende 3 jaren een zeker pro gramma vau genees- en heelkundige en pharmaceutische studiën te doorloopen. De Europeesehe élèves zijn ten deele kinderen van mindere militairen en voor een groot deel half-casteszij treden na goed volbrachte studie in de Apothecary class; de Inlandsche élèves vormen na volbrachte studie de Hospital Assistant class. Beide klassen te zamen vormen het Subordinate Medical Department. De Apothecaries doen zooveel mogelijk dienst bij de Britsche, de Hospital Assistants bij de Inlandsche hospitalen en troepenbeiden zijn tot minstens 3-jarigen dienst verplicht. De dienst der Apothecaries bij de hospitalen voor Britsche militairen bestaat in het behandelen der zieken en het gereedmaken der genees middelen, alles onder toezicht van den officier van gezondheid, verder in het uitoefenen van toezicht op de verpleging, de kleeding, enz. dei- zieken, het doen der dagelijksche wacht, enz. Bij ernstige wijzigingen in den toestand van verpleegden zijn zij verplicht, onmiddellijk kènnis te geven aan den behandelenden officier van gezondheid, die dagelijks alle patiënten bezoekt en omtrent hunne behandeling de noodige voorschriften geeft. Bij detachementen beneden de 50 man worden de Apothecaries als behandelende geneesheeren ingedeeldbij gebrek aan officieren van gezondheid ook bij sterkere detachementen, in welk geval hun eene maandelijksche toelage vau 50 Rs. wordt toegekend. Eindelijk zijn enkele Apothecaries der hoogere rangen belast met den civielen dienst en den dienst bij gevangenissen in sommige plaatsen. De Apothecaries zjjn warrant-officers. Alleen aan de hoogere graden zijn honoraire officiersrangen toegekend. De verschillende graden zijn: 1°. Sub-Assistant-Apothecary 2°. Assistant-Apothecary 2"a grade, van sub-conductor 3 Idem ls< gradeJ I geassimileerd aan den rang

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 119