108 handelen van zieken in liet kwartier, enz. Voor Europeeschc con valescenten zijn depots, zooveel mogelijk in de verschillende berg klimaten, waarbij eveneens officieren van gezondheid van den Medical stuff zijn ingedeeld, doch die geheel onder bevel van troepenofficieren staan. Voor de Inlandsche troepen zijn de officieren van gezondheid van de Indian Medical service daarentegen bij de korpsen ingedeeld. In Opper-Burma maakte de dirigeerende officier van gezondheid der expeditionnaire macht deel uit van het groote hoofdkwartier en was verder aan het hoofd van den geneeskundigen dienst bij iedere briga de een Brigade-surgeon geplaatst, onder wien zoowel de officieren van gezondheid der Britsche veldhospitalen als van de Inlandsche korpsen stonden. De Apothecaries waren ingedeeld bij de Britsche veldhospitalen en op posten, de Hospital Assistants bij de hospitalen der Inlandsche regimenten en eveneens op posten. Bij beide soorten van hospitalen waren detachementen van het Army Hospital Native Corps ingedeeld. Het veldhospitaal voor de Britsche troepen te Pyinmana telde: 1 officier van gezondheid en 4 apothecaries. Het was hier ingericht in tijdelijke gebouwen, gedeeltelijk voorzien van planken omwandingen en in de versterking geplaatst, gedeel telijk daarbuiten opgetrokken en slechts van omwandingen van mat werk voorzien. Het had geheel het voorkomen van een gewoon gar nizoenshospitaal, doordat de eigenlijke inrichting der veldhospitalen (tent-materieel, enz.) niet naar Opper-Burma was medegevoerd, wijl hier steeds voldoende gelegenheid bestond, om troepen en zieken onder dak te brengen. Yoor het veldhospitaal was dan ook slechts een gering aantal tenten medegebracht, die thans niet voor legering van zieken gebezigd, maar door apothecaries bewoond werden. De zieken waren gelegerd op ijzeren kribben met matrassen en verder voorzien van hun eigen bedfournituurzij waren gekleed in de gewone hospitaalkleeding der garnizoenen, veel overeenkomst heb bende met die in onze hospitalenbehalve de katoenen kleeding was het veldhospitaal echter ook uitgerust met wollen kleeding voor het koude jaargetijde. De ruimte der gebouwen en het ameublement

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 121