109 waren voor een tijdelijk hospitaal zeer goedwaschtoestellen en ino- dores waren in ieder lokaal aangebracht. De zieken ontvingen in het veldhospitaal hun gewone rations, die echter door den behandelenden geneesheer konden worden aangevuld met al hetgeen hij noodig achtte; deze extra-spijzen en dranken wer den op bons uit de magazijnen van den Intendant ontvangen. De bereiding der spijzen geschiedde door de koks der hospitalen. De administratie der veldhospitalen berustte geheel bij den officier van gezondheid, zoowel wat het personeel als het materieel betrof. Zooveel mogelijk werden steeds de gewonden en zieken van de veldhospitalen vervoerd naar Rangoon, waar de ruime permanente hospitalen gelegenheid gaven tot berging van een zeer groot aantal lijders. Wat de hospitalen voor Inlandsche troepen betreft, deze zijn steeds geheel van die voor Britsehe troepen afgescheiden. In beginsel heeft ieder regiment zijn eigen hospitaal, onder beheer van den officier van gezondheid van het korps en waaraan hospital-assistants zijn toe gevoegd. Deze hospitalen zijn ook in de garnizoenen zeer eenvoudig ingericht, geheel in overeenstemming met de algemeene wijze van verpleging van den Inlandschen militair. In de garnizoenen worden somtijds ijzeren kribben verstrekt, doch te Pyinmana waren houten slaaptafels gemaakt, terwijl zoo noodig stroozakken verstrekt werden overigens bepaalde zich het bedfournituur tot de dekens, die de man in eigendom had. De zieken ontvingen hun gewone rations en zorgden zelve voor de bereiding of hingen ten deze af van de zorg hunner kameraden, hetgeen nimmer tot moeielijkheden aanleiding gaf, naar hetgeen mij verzekerd werd. Slechts wanneer zij op diëet gesteld werden of andere bijzondere spijzen behoefden, werden deze door. hospitaalper- soneel, onder toezicht der hospital-assistants, klaar gemaakt. Te Rangoon werd een groot aantal Inlanders, tengevolge der tijde lijke ©vervulling der hospitalen, in tenten verpleegd. De ambulances, die in Opper-Burma de troepen volgden, beston den uitsluitend uit tandoe's, daar de paden geen gebruik van zieken wagens of andere vervoermiddelen toelieten. De tandoe's waren samengesteld uit een ijzeren geraamte met korte pooten, zoodat zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 122