110 op den grond konden worden geplaatst evenals eene zeer lage krib aan dit geraamte was eene hangmat van dik zeildoek bevestigd en eene losse kap van dezelfde stof hing over den draagstok, die op 1 M. boven het midden der hangmat was geplaatst en met ijzeren haken aan het geraamte der tandoe bevestigd werdde kap kon aan beide zijden geopend worden. Voor den zieke waren zij vrij ge riefelijk, doch zij zijn zeer zwaar en moeten door 4 man gedragen worden, waarbij op marsch nog 2 reserve-manschappen onmisbaar waren. Verder werden bij de ambulances medegevoerd medicijn- en ver- bandkisten, welke éénmansvrachten vormden en medicijn-ransels. Meestal vergezelden een officier van gezondheid, een of meer hospital- assistants en personen van het Army Hospital Native Corps de colon nes; bij colonnes der Inlandsche Cavalerie werd echter veelal geene geneeskundige hulp medegevoerd, terwijl bij den tocht, dien ik met zulk eene colonne medemaakte, slechts een officier van gezondheid zonder verder personeel op zijn verzoek den troep vergezelde. Nog met een enkel woord moet ik opmerken, dat de Britsche hospi talen in de vredesgarnizoenen bijzonder goed zijn ingericht en, voor zoover mij bleek, de behandeling en verpleging, ook wat de bereiding der spijzen betreft, uitstekend zijn. Bij de nieuwere hospitalen is het paviljoen-stelsel toegepast; andere echter zooals te Calcutta be staan nog uit groote steenen gebouwen van twee verdiepingen. Te Rangoon waren de paviljoens van het Britsche hospitaal geheel van hout opgetrokken, +4M. boven den grond; de benedenruimte onder de vloeren werd tijdelijk eveneens tot ziekenzaal ingericht door het aanbrengen van mattenomwandingen, om het groot aantal zieken van Opper-Burma te kunnen legeren. Opmerking verdient, dat buiten ieder paviljoen eene badkamer en privaten waren aangebracht op dezelfde hoogte als het gebouw, waarmede zij door een overdekten gang waren verbonden, dat aan de zieken klamboe's werden verstrekt en dat verstrekking van bier maar vooral van sodawater op ruime schaal plaats vond. Voor de verpleging in de hospitalen wordt den officier 1 R. 4 Anna's daags van zijn traktement ingehouden. Burgerpersonen worden in de militaire hospitalen niet verpleegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 123