Ill "Wat den veterinairen dienst aangaat, deze werd zoowel bij de korpsen in Oppei'-Burma als in Yóór-Iudië uitgeoefend door, of' on der toezicht van een der Europeesche officieren van het regiment of de batterij, van welke verscheideneu een cursus aan eene militaire veeartsenijkundige school hebben doorloopen. Bovendien waren bij de regimenten Cavalerie en batterijen Artillerie de Farriers en Sa- lootris practisch bedreven in het verleenen van geneeskundige hulp aan paarden, muildieren, enz. Militaire paardenartsen waren echter aan de expeditionnaire macht niet toegevoegd en bevinden zich slechts in beperkt aantal bij de veeartsenij-scholen en in de grootere garni zoenen der bereden wapens, terwijl zij overigens belast zijn met de Horse breeding operations (zie biz52). Tijdelijk en vluchtig logies. Permanente gebouwen Bij het uitbreken der vijandelijkheden was het aan het Britsch- Indische legerbestuur bekend, dat Opper-Burma eene ruime gelegen heid aanbood voor logies van troepen. Niet alleen de hutten der inwoners, schoon slechts uit zeer lichte materialen gebouwd, konden daartoe gebezigd worden, maar ook vooral op de kloosters, die men in ieder dorp zoude aantreffen, kon men tot onder dak brengen van troepen rekenen. De huizen der inwoners zijn bijna alle samengesteld uit teak- of bamboestijlen met wanden en vloeren van ploepoe of gevlochten matten en gedekt met gedroogd gras, dat op overeenkomstige wijze als de nipa-bladeren in onze koloniën tot dakbedekking wordt bewerkt. Slechts zelden worden planken tot den bouw gebezigd, Steeds is de vloer li Meter en somtijds veel hooger van den grond. De verschillende huizen van een dorp zijn in elkanders onmiddel lijke nabijheid gebouwd zonder erven en met slechts enkele boomeil daartusschen, zoodat een of meer vrij regelmatige straten worden gevormd, terwijl het geheel door eene doorn- of bamboepagar is omringd. Zulk een dorp is dus zeer geschikt voor nachtkwartier van marcheerende troepen. De kloosters zijn steeds aan een der uiteinden van het dorp, veelal op een kleinen afstand daarvan, opgerichtin enkele zeer arme

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 124