113 meestal met wanden van gevlochten matten en daken van droog gras. De planken vloeren werden steeds minstens 1 Meter boven den grond gebracht. Slechts zeer enkele gebouwen hadden wanden en daken van planken. Bij den bouw dezer barakken was men blijkbaar niet bevreesd voor schadelijken invloed eener zeer ruime ventilatie. Tusschen de wanden en het dak was steeds eene open ruimte van 3 dM. breedte gelatenin Mahline, een post ten N. W. van Mehtila, zag ik zelfs kazernes, waarvan de wanden slechts 1 M. hoog waren en bovendien geheel neergeslagen konden wordende daken dezer kazernes staken aan alle zjjden uit over eene breedte van 2 M., waardoor rondgaande galerijen, echter zonder vloeren, gevormd werden. In al deze tijdelijke gebouwen, die voor Britsche troepen moesten gebezigd worden, was de ruimte voor iederen man zeer groot; in de kloosters moesten de manschappen zich echter dikwijls met weinig ruimte behelpen. De onderofficieren hadden steeds afzonderlijke kamersde korpo raals logeerden in de chambrée's op de vleugels. Bij het aanwijzen van gebouwen als nachtkwartier voor troepen op marsch werd steeds vooral gelet op het behoorlijk logeeren der Europeanen, terwijl de Inlanders dikwijls in de open ruimte onder de gebouwen of wel onder den blooten hemel moesten slapenook in dit opzicht zijn echter hun behoeften gering. Wat de paarden en lastdieren aangaat, hiervoor waren in de gar nizoenen slechts ten deele stallen gebouwd, eenvoudig bestaande uit een groot dak van droog gras, waaraan veelal slechts aan ééne zijde een wand was aangebracht. Een deel der Cavalerie-paarden en Artil lerie-muildieren en een groot deel der transportdieren bivakkeerden echter ook in de verschillende garnizoenen en op marsch bivak keerden alle dieren. Trouwens ook in Yóór-Indië bivakkeerden de paarden der Inlandsche Cavalerie-regimenten meestal en vinden zij slechts eenige beschutting onder in rijen geplante boomenook zag ik eene muildier-batterij, waarvan alle dieren bij gebrek aan stal ling moesten bivakkeeren. Yan de Panjab Frontier Force worden, naar mij is medegedeeld, de paarden en lastdieren steeds gewend aan het bivakkeeren, zelfs in de sneeuw gedurende de wintermaan- 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 126