114 den. Yoor de duurdere paarden der Britsche Cavalerie en der eld- en Rijdende Artillerie zag ik in Vóór-Indië goede stallen gebouwd. Zeker is het, dat het mij in Opper-Burma is gebleken, dat de Yóór- Indische paarden, ponies en muildieren, evenals de Burmasche ponies, goed gehard zijn en dat het bivakkeeren voor geruimen tijd zoowel in vrij koud als in warm weder, hun weinig kwaad doet. Steeds wordt in de bivaks, ook over dag als de dieren in den zonneschijn staan, de deken opgelegd en dit is, ook gedurende den regenmoeson, een voldoende voorzorgsmaatregel, om paarden en muildieren gezond te houden, naar hetgeen mij verzekerd werd. Bij het bivakkeeren werden de dieren, waar de ruimte dit toeliet, in twee rijen geplaatst met het hoofd naar elkander gekeerd en zoowel aan een der vóór als aan een der achterbeenen gekluisterd, waartoe houten piketten in den grond werden geslagende onderlinge tusschenruimte was 3 M., zoodat zij elkander niet konden bijten of slaan. Op de tochten, die ik medemaakte, werd de rust nimmer gestoord door het losbreken van dieren. Inmiddels is men in Opper-Burma reeds begonnen met den bouw van uitstekende permanente kazernes voor de Britsche troepen in de gar nizoenen langs den oever der Irrawaddy (zie fig. 9)ik zag dergelijke gebouwen te Myingyan, Mandalay en Bhamo, alle van hetzelfde type. Zij zijn alle te Rangoon vervaardigd en worden geheel afgewerkt op gevoerd naar de plaats van bestemming, waar zij hetzij door Sappeurs en Mineurs, zooals te Myingyan, hetzij door Inlandsche werklieden onder toe zicht van een civiel ingenieur, zooals te Bhamo, in elkander worden gezet. De kazernes zijn meestal 40 yards lang en bestemd voor 50 soldaten en korporaals en 4 onderofficieren, dus voor eene halve compagnie; sommige hebben tweemaal die lengte en kunnen eene ge- heele compagnie bevatten. Zij kosten bij aflevering aan het Gouver nement door de fabrikanten te Rangoonvoor eene halve compagnie 14000 Rs., voor een geheele compagnie 27000 Rs. Zij zijn geheel van teakhout vervaardigd met een dak van sirappen, dat in het midden geopend en van een verhoogden zinken nok voorzien isvoorloopig waren de wanden van gevlochten matten, doch er is bij de samen stelling op gerekend, dat later zoo noodig planken wanden kunnen worden aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 127