116 van gebakken, in de bergen van gehouwen steenenzink, met hout beschoten, is hier de gewone dakbedekking, terwijl de daken voor de ventilatie van een verhoogden nok zijn voorzien. In sommige plaatsen, o. a. in Calcutta, worden nog hospitalen en kazernes van twee en drie verdiepingen aangetroffen. Vermelding verdient- het nog, dat een groot deel der Britsche troepen gedurende de heete zomermaanden uit de vlakten wordt ver plaatst naar de bergen, waar dikwijls met groote kosten kampementen worden opgericht of de troepen in tenten worden gelegerd. Gedu rende den winter, die vooral in het Noorden zeer guur is, zijn deze kazernes grootendeels verlaten en de Britsche korpsen bijna alle samengetrokken in de groote garnizoenen der vlakten en in oefenings kampen, waar alsdan meer bepaald de tijd wordt besteed aan oefe ningen op groote schaal. De kazernes voor de Inlandsche korpsen zijn hoogst eenvoudig. Tn Beneden-Burma waren zij van hout gebouwd, meestal 2 M. uit den grond, met sirappen gedekt en voorzien van houten of bamboe vloeren. De manschappen slapen hier op den vloer en hebben geen ander meubilair in de chambrée dan een of meer wapenrekkende Inlandsche officieren slapen in afzonderlijke kamers op de vleugels, de onderofficieren in de chambrée's. Deze kazernes waren bestemd voor ééne compagnie; keukens, waar aan ieder man de gelegenheid was gegeven, zijn spijzen zelf te bereiden, en latrines waren voor iedere compagnie afzonderlijk gebouwd. In Vóór-Indié zag ik enkele kazernes voor Inlandsche troepen van gehouwen steen opgetrokken. Die voor de Goorkha's te Simla waren verdeeld in lokaaltjes, die 6 man bevatten. Meestal echter zijn de kazernes geheel ingericht op de wijze der woningen van de Inlandsche bevolking en vormen zij niets anders dan gelijkvormige hutten van Inlanders, in regelmatige rijen aan elkander gebouwd (zie fig. 10). Somtijds nemen de troepen, zooals in de Infanterie- regimenten, zelve deel aan dien bouw. Komt nl. zulk een regiment in een garnizoen, waar kazernes voor dat korps moeten worden op gericht, dan wordt van gouvernementswege eene zekere som gelds aan den Regiments-commandant uitbetaald en geschiedt de bouw geheel

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 129