118 Hygiëne-maatregelen. Gezondheidstoestand Beri-heri. Ziekte der paarden. In het algemeen werden hygiëne-maatregelen meer bijzonder ge troffen ten opzichte der Britsche troepen en werden de Inlandsehe ook ten deze meer aan zichzelve overgelaten. Omtrent de voeding, het drinkwater en de huisvesting is ter zake reeds het noodige opgemerkt, terwijl verder wordt verwezen naar blz. 122 e. v., voor wat de kleeding betreft. Nogmaals mag echter worden gereleveerd, dat in Opper-Burma de geheele afsluiting der lokalen vau de buiteulucht gedurende den nacht noch noodzakelijk noch wenschelijk werd geacht, doch dat in navolging der inboorlingen bijzonder de aandacht werd gevestigd op het hoog uit den grond bouwen van alle woningen, zelfs somtijds ook van de tenten, en verder op de goede zorg voor ventilatie en op groote binnenruimte der kazernes. In Vóór-Indië zijn de kazernes, evenals de woningen der Inlandsehe bevolking, op den beganen grond. In de grootere garnizoenen, onder anderen te Pyinmgna, was een der officieren van gezondheid door den brigade-surgeon belast met het toezicht op de hygiëne-maatregelen. Onder deze behoorde ook het opruimen van struikgewas in de nabijheid der kampementen tot bevordering der reinheid, daar vooral Inlanders geneigd waren, die begroeide terreinen te verontreinigen. Latrines werden overal op behoorlijken afstand van de kazernes gemaakt; voor nachtprivaten in posten en hospitalen zag ik tonnen gebruikt, zoo mogelijk geplaatst op een zinken plaat, die iedereu ochtend door de kampements-koelies gereinigd en verder droog gehouden werdin hospitalen diende deze inrichting veelal voor urinoirs. Op marsch, waar de bivaks of kantonnementen veelal slechts voor een enkelen nacht werden betrokken, werd weinig of geene aandacht geschonken aan maatregelen ter voor koming van onreinheid, hetgeen trouwens, ook door het groot aantal paarden en lastdieren, ondoenlijk was. Steeds werd het drinkwater in de dorpen zonder voorafgaand onder zoek gebruikt; gevallen van vergiftiging hebben zich trouwens niet voorgedaan. Bijzonder werd steeds gelet op het dekken van het hoofd en ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 131