124 Sen, zonder in de zoo talrijke details af te dalen, om daarna meer bijzonder de hoogst practische kleeding te velde te beschouwen. In het algemeen is de kleeding zeer net en smaakvol van kleur en snit; omtrent de zeer verscheideu kleur en uitmonstering wordt verwezen naar het opstel van den kapitein W. C. Nieuwenhuijzen in het Indisch Militair Tijdschrift van 1885 en 188(1. De helder roode kleur van wapenrokken en tuniques der Infanterie staat bijzonder goedde donkere pantalon is bij de Schotsche korp sen geruit, terwijl de Highlanders de nationale beenbeklceding be houden hebben. Enkele korpsen, als de Goorkha's, zijn geheel in het groen gekleed andere, als de Belooche's, hebben groene tuniques en roode Zouaven- pantalons, die hen uitstekend kleeden. De overjas is van donker blauwe kleur. De wapenrok verschilt in vorm hoofdzakelijk van de tunique, door dat de eerste eene taille, uitmonsteringsbiezen en uitmonsteringslaken op de kraag heet'r. De lengte van beide kleedingstukken is bij de Infanterie als die onzer zoogenaamde Atjehjassen. waarmede de tunique veel overeenkomst heeft. Zij hebben beide eene enkele borst en worden met ééne rij knoopen en aan den hals met haak en oog gesloten. De pantalons hebben vrij nauwe pijpen. De helmhoed is wit van kleur met een katoenen band, meestal wit doch somtijds gekleurd, welke kan worden afgenomen en ook dient om het doordringen der zonnewarmte te beletten. De randen steken op zijde en van achteren ver uit, zoodat de nek goed beschut is. Een messingen stormketting wordt in schuine richting voorlangs den hoed opgehangen, terwijl zich verder op den top een eenvoudig messingen versiersel, voor de Infanterie van puntigen, voor de Artil lerie van ronden vorm, bevindt, dat kan worden afgenomen. De hoed kan met pijpaarde gewit worden. Deze kleeding wordt door Britsche en Inlandsche troepen gedragen bij regiments-exercitiën de wapenrok meer bijzonder bij parades bij wandelingen en in het algemeen in het koude jaargetijde of de koele klimaten. De kwartiermuts, die voor de Infanterie nagenoeg denzelfden vorm heeft als die van het Nederlandsch-Indische leger, doch zonder linten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 137