125 en die voor de Artillerie bestaat uit een rond petje zonder klep, wordt slechts des avonds gedragen. Voor kleine exercitiën en ander diensten, wachten, en ook om zich in de warme plaatsen in het publiek te vertoonen, worden de Britsche troepen voorzien van tuniques en pantalons van wit dril van denzelf den vorm als de boven beschrevene, doch die op kosten van den man door de regiments-kleermakers worden aangemaakt. De schoenen reiken tot boven den enkel en worden aan de voor zijde dichtgeregen. Onderbroeken en ook meerdere hemden, sokken, enz die de Brit sche soldaat noodig heeft, kan hij tegen geringen prijs in de regiments- coffee-shop koopen. De Inlanders zijn in het dragen van ondergoed geheel vrijgelaten en mogen in de kampementen buiten dienst hunne nationale kleeding zonder eenig uniformstuk dragente Pyinmana zag ik de Belooche's gewoonlijk in hunne losse nationale kleeding door de geheele Inlandsche stad rondloopen. Witte uniform wordt voor hen niet aangemaakt. Behalve van deze kleeding zijn de troepen, zoowel Britsche als In landsche, ook in de garnizoenen voorzien van twee stellen der later te beschrijven veldkleeding. De wapens der verschillende kqrpsen worden, behalve door de kleuren, door bijzondere teekenen onderscheiden. De regiments- onderscheidingsteekenen worden deels aan de vóórzijde der kraag, deels namelijk de initialen van het korps op de schouderpas santen gedragen. Sommige korpsen hebben nog een onderschei- dingsteeken aan de vóórzijde op den band van den helmhoed. Deze onderscheidingsteekenen zijn somtijds van messing, somtijds van laken. De graden en langdurige trouwe dienst worden aangegeven door middel van chevrons op de mouwen, waar men ook de onderschei dingsteekenen voor bijzondere functiën aantreft. De uniform der officieren is zeer ingewikkeld; zij hebben somtijds tot vijf verschillende uniformen: full dress, patroljacketsmess-dress, undress, enz., die zonder uitzondering smaakvol zjjn. De onder scheidingsteekenen der rangen worden door allen op de schouderpas santen gedragen op vrij goed zichtbare wijze en bestaan uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 138