- 127 waarvan zij voor eigen rekening steeds ruim voorzien zijn. Onder de talrijke zaken van practisch belang, welke in het Britsch- Indische leger mijne aandacht hebben getrokken, neemt de veldklee- ding eene eerste plaats in door hare bijzondere doelmatigheid. Ter betere beoordeeling werden bij het origineele verslag aangeboden een nieuwe tunique met de regiments-onderscheidings- teekenen van het 2"d- Battalion „the Queen.",-.' een pantalon, een helmhoed-overtrek, een paar schoenen en een paar putties (beenbekleeding). Het khaki-AnM wordt in Engeland, meest in Birmingham, ver vaardigd en is zeer goedkoop; de in het leger gebruikelijke soort kost 6 Anna's per yard. De korpsen koopen deze stof rechtstreeks of door tusschenkomst van groote firma's in Yóór-Indië. Aangezien op den aanmaak der kleeding geen noemenswaardige kosten vallen, komt een geheel stel khaki-kleeding, tunique, pantalon en helmhoed- overtrek op 5 a 5-| Rs. De overgelegde stof wordt thans algemeen gebruikt; bij de Britsche Bereden Infanterie zag ik echter ook eene eenigszins zwaardere stof, terwijl sommige officieren ook wel jassen van serge, maar van dezelfde kleur, droegen. De stof is buitengewoon duurzaam, ook bij gebruik te paard, scheurt niet in de rimboe en is zeer koel bij het marcheeren. Daarbij is de kleur zeer geschikt voor dienst te velde, daar zij zich weinig afteekent en geen stof of vlekken toont. Eindelijk kan zij telkens gewasschen worden, zonder iets van hare kleur of deugdzaamheid te verliezen. Bij het wasschen krimpt het drill aanvankelijk sterk, eene omstandig heid waarop bij het maken der kleeding moet worden gerekend. Al die uitstekende eigenschappen, en niet het minst de geringe prijs, maken het tot het type eener doelmatige kleeding te velde. Niet alleen alle officieren ook de Generaals droegen het, maar het was ook de gewone dracht van burgerambtenaren in Opper- Burma en wordt zelfs door reizigers in Yóór-Indië gebruikt. In stede van de gewone kleeding voor het leger in Engeland, zal wel licht in tijden van oorlog ook in Europa khaki door de troepen wor den gedragen. Hierbij zij opgemerkt, dat eerst sedert korten tijd goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 140