130 Sporen. Zoowel aan schoenen als aan laarzen werden door alle bereden officieren en minderen losse zoogenaamde jachtsporen gedragen, bevestigd door middel van een kettinkje onder den voet en eene riem met gesp over de wreef. De ondervinding, in het Britsch-Indische leger in zoo ruime mate opgedaan bij oorlogvoering in tropische klimaten, heeft omtrent de groote doelmatigheid der khaki-kleediog te velde afdoende uit spraak gedaan. Het eenige, wat ik er immer tegen hoorde aanvoeren, is dat het niet afdoende beschermt tegen groote koude. Overigens is ieder er ten hoogste mede ingenomen. De uiterst geringe prijs maakt de verstrekking daarvan, boven en behalve de gewone garnizoenskleeding, eene zaak van weinig con- sequentiën; bovendien spaart het khaki die duurdere garnizoensklee ding, doordat het op marschen, bij gevechtsoefeningen, corvéeën en in de kazernes wordt gedragen. Met één stel laken- of serge- kleeding per jaar kunnen dan ook de Britsche en met één stel in de twee jaren de Inlandsche troepen volstaan. Een maatstaf voor de duurzaamheid aan te geven, is zeer moeielijk, omdat het door de verschillende korpsen in Opper-Burma onder zoo zeer onderscheiden omstandigheden gedragen en niet op dracht, maar naar gelang der behoefte, tegen betaling aan de manschappen ver strekt werd. Zeker is het, dat het in dit opzicht bijzonder uitmunt, en bij wijze van spreken onverslijtbaar is. Meermalen zag ik kleeding- stukken, door soldaten gedurende een jaar en langer op marsch langs zeer stoffige wegen, door modderige terreinen en in de rimboe gedragen, wel ke er nog zeer sterk en zindelijk uitzagen. Ook bij het paardrijden slijt het bijna niet, terwijl het in het geheel niet aan scheuren onderhevig is De kleur moge op het eerste gezicht niet bijzonder fraai schijnen, men bedenke echter, dat dit geen vereischte is voor veldkleading; ik las in eene beschrijving van den veldtocht van Suakim in 1885, getiteldBe Cosson. Days and Nights of service de uitdrukking the ivorhnanlike khaki en dit geeft juist den indruk terug dien de kleur maaktzij kleedt den soldaat, die zwaren arbeid heeft te ver richten, zeer goed en men is er te velde al zeer spoedig mede verzoend. Ik heb de troepen zoowel in dichtbegroeide terreinen als in dorre zandige vlakten gezien en steeds bevonden, dat de kleur bijzonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 143