131 weinig afteekent, veel minder dan donkerblauw. Reeds op korte afstanden merkt men, bij het overzien van het terrein, troepenaf- deelingen niet op, terwijl enkele manschappen geheel aan de aan dacht ontsnappen. De stof is, ook tengevolge der kleur, zeer koel bij het marcheeren in warm weder en in den zonneschijn; bovendien kan de soldaat de jas en pantalon, welke telkens kunnen gewasschen worden, zonder de minste onzindelijkheid over het bloote lichaam dragen. Eindelijk toont zij noch stof noch vlekken en alle troepen, die ik zag, kwamen steeds zeer zindelijk te voorschijn; het uitspoelen der kleeding was voldoende, om alle kenteekenen van een langen marsch geheel weg te nemen. Behalve door de uitstekende stof munt de veldkleeding uit door de weinige kenbaarheid der officieren, die slechts door de weinig afstekende onderscheidingsteekenen op de schouderpassanten en, bij de staven en diensten, door de kleur dezer laatste van de manschappen te onderkennen zijn. Bij de In- landsche Cavalerie droegen ook de Britsche officieren den schilder- achtigen tulband. Verder zijn de modellen doelmatig, de putties en losse sporen practisch en is het geen gering voordeel, dat bij de korpscommandanten de geheele zorg en verantwoordelijkheid voor de veldkleeding hunner manschappen berust en dat aan hen is overgelaten, door kleine wijzigingen voordeel te trekken uit al datgene, wat hunne jaren lange ondervinding hun heeft geleerd, nuttig te zijn. Schpeisel der Inlanders. In Vóór-Indië draagt een vrij groot aantal Inlanders, meer bepaald in het Noordelijk gedeelte, schoeisel. De zeer lage schoenen van Inlandsch maaksel zijn daar noodig om den voet te beschermen, zoowel op de steenachtige bergpaden als op den veelal zeer harden grond dei- vlakten; zij worden echter slechts aangedaan, waar de behoefte daaraan gevoeld wordt. Ongetwijfeld is dit van eenigen invloed op de ondervinding, in het Britsch-Indische leger opgedaan omtrent het dragen van schoeisel door de Inlandsche troepen, doch beslissend kan die invloed in geenen deele zijn, daar tal van Inlanders en onder anderen verreweg het

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 144