132 - grootste deel der Madras-troepen nimmer schoeisel heeft gedragen vóór de indiensttreding. In het leger dragen alle Inlandsche militairen, zoowel in het gar nizoen als te velde, schoenen van denzelfden vorm als die der Europeanen, terwijl aan de volgers te velde Inlandsche schoenen verstrekt worden. Over de resultaten daarvan is men bijzonder tevreden en ik heb nimmer na-, maar wel groote voordeelen ervan opgemerkt. Kwetsuren aan den voet kwamen bij Inlanders niet in meerdere mate voor dan bij Europeanen; trouwens de klachten daarover waren uiterst zeldzaam. Meerdere marschen heb ik medegemaakt, waarbij het den Inlanders onmogelijk zoude zjjn geweest, vooruit te komen, of althans het marschtempo der Europeanen te houden, indien zij ongeschoeid waren geweest; de verwondingen door randjoe's, die in Opper-Burma veel vuldig aan den voet en het onderbeen voorkwamen, zouden zeker veel talrijker geweest zijn en dikwijls zouden die versperringen Inlandsche troepen geheel tot staan gebracht hehben bij den aanval op versterkingen of dorpen. Zelden zijn verwondingen voorgekomen tengevolge van het doordringen der randjoe's door de zool. Reeds is gezegd, dat de Inlanders hun schoenen zelve betalen en dat hun daarvoor eene indemniteit is toegekend. De korpscomman danten, die daarbij natuurlijkerwijze het grootste belang hebben, koopen dan ook schoeisel van uitstekende hoedanigheid, dat veelal uit Engeland wordt besteld. Door de groote bestellingen, die zij in staat zijn te doen, krijgen zij het tegen zeer lagen prijs. Verdere uitrusting te velde. Vervoer door de troepen van uitrustingvivres en patronen. Behalve uit de kleeding bestond de verdere uitrusting te velde hoofdzakelijk uit a. Bedfournituurbestaande uit 2 dekens en een vel waterproof. Eene soldatendeken werd bij het oorspronkelijk verslag aangeboden. Het vel waterproof, groot genoeg om de ligplaats van den man in het bivak geheel te bedekken, beschermde tegen de vochtigheid van den bodem en werd als eene onmisbare zaak op marsch beschouwd. b. Broodzak en veldflesch. De broodzak was van khaki-drill en

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 145