- 134 drukte. Bij de gordels met één schouderriem hing deze over den rechterschouder en hield den gordel van voren aan de rechter-, vau achteren aan de linkerzijde opbij het gebruik van een tweeden schouderriem hing deze op overeenkomstige wijze over den linker schouder, waardoor de beide riemen op den rug gekruist waren. De scheeden voor sabelbajonet en bajonet vertoonen weinig bijzonders in die voor de bajonet van het Martini-Henri-gcweer past dat wapen, dat eeue regelmatige driekantige doorsnede heeft, in drie verschil lende standen. De patroontasschen zijn drie iu getal, twee daarvan kunnen ieder 20 patronen bevatteu en worden aan beide zijden der gordelplaat aan den gordel geschovende derde bevat ruimte voor 30 patronen en wordt bij de Inlandsche korpsen op dezelfde wijze achter het mid den van den man gedragendeze tasch hangt echter bij de Euro- peesche troepen aan eene lederen lus 5 cM. beneden den gordel af, hetgeen bij het dragen minder gemakkelijk is; zoowel bij de In landsche als bij de Europeesche troepen kan die derde tasch naar voren geschoven worden. De Cavalerie heeft een gordel, overeenkomende met dien der In fanterie, met twee patroontasschen aau de vóórzijde en schoen en scheede voor de sabel, welke niet kan slingeren. De ledereu sabol- scheede rust met een messingen haak op de bovenzijde van den schoen en kan dus op zeer doelmatige wijze onmiddellijk daaruit worden gelicht en in eenen overeenkomstigen schoen, die zich aan de linker zijde van den zadel achter het been van den ruiter bevindt, worden gestoken. De regimenten Cavalerie van de Bengal- en Madras-legers hadden eene inrichting, om de karabijn op den rug van den ruiter te be vestigen, welke de Bombay-Cavalerie miste (zie fig. 12). Bij die in richting was namelijk de gordel voorzien van twee schouderriemen, waarin op de borst 10 patronen konden gestoken wordende riem, welke over den linkerschouder ging, had ter hoogte van het schou derblad een lederen ring, waardoor de tromp der karabijn werd ge stoken; de karabijn hing verder schuin op den rug, zoodat de greep achter den rechterelleboog kwameen riem, met het eene uiteinde achter aan het midden van den gordel bevestigd, werd om.de greep

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 147