135 geslagen, stevig aangehaald en niet het losse uiteinde door middel van een knoopsgat op een knop der gordelplaat vastgezet, lie ka rabijn kon hierdoor zeer stevig bevestigd worden, terwijl het afnemen uiterst snel kon geschieden door den riem los te trekken van den knop der gordelplaat en de greep niet de rechterhand te omvatten, waardoor de karabijn geheel vrij was. De Bergartillerie heeft een gordel met schoen en scheede voor de sabel, welke door de manschappen van dit wapen met het scherp naar achteren wordt gedragen, om bij de bewegingen in bergterrein het slingeren van de sabel tusschen de beenen van den man te voor komen. De Sappeurs en Mineurs hebben een gordel met patroontasch en schoen en scheede voor de sabelbajonet. De meeste opmerking verdient de patroongordel, die door de Britsche manschappen der Bereden Infanterie in stede van de patroontasschen wordt gedragen. Die gordel bestaat uit een breeden lederen riem, waarop 50 lederen zakjes, die elk eene patroon kunnen bevatten, aaneensluitend zijn genaaid, en wordt over den rechterschouder gedragen, afhangende aan de linkerzijde, waar de beide uiteinden met een messingen haak en oog aan elkander bevestigd zijn. De patronen kunnen alle zeer spoedig worden uitgenomen, daar de gordel zoo noodig kan worden verschovende gordel hindert den man niet in snelle gangen en de patronen kunnen daarbij niet beschadigd worden. Deze inrichtiug, zeer doelmatig voor bereden troepen en wellicht evenzeer voor troepen te voet, werd door de boeren in Zuid- A-frika gebezigd en is op hun voorbeeld bij het Britsch-Indische leger ingevoerd. Overigens is het ledergoed der Bereden Infanterie gelijk aan dat der Infanterie te voet. De officieren dragen allen te velde een gordel met schoen en scheede voor de sabel, welke evenals die der Cavaleristen kan worden uit genomen en niet slingert, en verder revolver- en patroontasschen en een of twee schouderriemen, alles van bruin leder vervaardigd. Het gewicht der wapens en patronen drukt derhalve ook bij hen op ésu oi beide schouders en de breede gordel hindert niet om het middel. De lederen scheeden hebben het voordeel van niet te roesten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 148