141 Bewapening der Infanterie en Bereden Infanterie. De Britsche Infanterie is geheel bewapend met het Martini-Henri- de Inlandsche met het Snider-geweer. Eene beschrijving, zelfs in groote trekken, van deze verouderde en -overbekende wapens kan veilig achterwege blijven, te meer daar reeds een begin van uitvoe ring gegeven is aan eene nieuwe bewapening der Infanterie en wel met een magazijngeweer. De quaestie van een nieuw geweer is reeds lang aan de orde geweest en tot in het laatst van 1886 schijnt het stellige voornemen te hebben bestaan, de Martini-Henri-geweren te vervangen door een verbeterd stelsel, Martini-Enfield genaamd eene beschrijving en vergelijking van beide stelsels kan worden aan getroffen in The journal of the Royal United, Service Institutionvol. XXX n°. CXXXVI 1886. Sedert echter is als beginsel op den voorgrond getreden, zoowel de Britsche als de Inlandsche Infanterie te bewapenen met een magazijngeweer, van welke twee stelsels, het verbeterd Lee- en het Burton-Lee, volgens de laatste berichten in Engeland beproefd wordenvan ieder dier geweerstelsels was een 50 tal kort vóór mijn vertrek van Calcutta uit Europa uitgezonden en aan verschillende korpsen in beproeving gegeven. Ik heb beide ge weren te Calcutta gezien. Het eene had een kaliber van 0.450 inch (11.45 mM.), het an dere van 0.400 inch (10.15 mM.). De sluittoestel was bij beide nagenoeg volkomen dezelfde en behoorde tot het boutstelsel; de slag- pin werd vooruitgedreven door eene spiraalveer; de gebogen knop, dienende om den sluittoestel te behandelen, bevond zich geheel aan het achterste gedeelte, achter het staartstuk uitstekende. In hoofd zaak verschilden de geweren in de plaatsing van het magazijn, dat 5 patronen kan bevatten, en zich bij het eene ter rechterzijde, bij het andere onder den bak bevond. .In beide magazijnen lagen de patronen boven elkanderzij konden worden gevuld zonder ze van den loop af te nemen. Om het geweer als enkellader te gebruiken, kan het magazijn op eenvoudige wijze afgesloten wordenvoor het ter rechterzijde geplaatste magazijn was eene kleine neder waart sche beweging daartoe voldoende; bij het onder den bak aangebrachte magazijn had men slechts een knop een weinig te verschuiven. Bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 154