142 beide geweren was het magazijn met een schroef bevestigd en vormde een aanhangsel, dat de behandeling van het wapen minder gemak kelijk maakte. Bij het gebruik van het magazijn bestond de lading uit vier be wegingen, die twee aan twee in elkander vloeiden, namelijkden knop naar links draaien en achterwaarts trekken en daarnn naar voren schuiven en rechts draaien. Afdoende proeven waren nog niet genomen, doch, naar hetgeen ik vernam, is men niet bijzonder met de nieuwe geweren ingenomen "Waarschijnlijk uit gehechtheid aan het oude geeft men vrij algemeen de voorkeur aan het blok- boven het boutstelselbovendien vreest men, dat de sterkere terugstoot een hinderpaal zal zijn bij de vor ming der Inlanders tot goede schutters. Van één garnizoen was juist bericht ontvangen, dat van de beproefde geweren een 3tal on bruikbaar geworden wasnaar men mij mededeelde, onderwierp men ze trouwens aan eene zeer strenge beproeving. Na mijne terugkomst te Batavia las ik in The Pioneer Mail van 17 Juli, dat de uitslag der proeven is, dat het Lee-Burtongeweer in veel opzichten beneden het verbeterde Lee-geweer staat, doch dat ook dit laatste, schoon handiger, bepaald te zwaar wordt geacht en, daar het bovendien slechts een magazijn- en geen repeteer-geweer is, acht men het over het geheel niet goed genoeg, om er het geheele leger Yoor een tijdvak van 20 jaren mede te voorzien. Verder meldde de correspondent, dat zeer gunstige resultaten waren verkregen met een geweer van veel kleiner kaliber, zoodat er kans bestond, dat een geweer van ruim 0.300 inch (7.6 mM.) kaliber zoude worden aan genomen, dat overigens in sluittoestel en inrichting van het magazijn met het Lee-stelsel zoude overeenkomen. De munitie, door den man te dragen, zoude dan tot 120 patronen kunnen worden opgevoerd. De munitie, thans nog bij de Martini-Henri-geweren in gebruik, is bepaald slecht; de huls bestaat uit twee deelen, een zeer dun messingen lichaam en een dikken bodem. Betere patronen zijn echter vervaardigd, uit een enkel stuk messing getrokken, en worden gebezigd bij de Gardner-gunswaarover later. De zeer verouderde Snider-geweren hebben een kogel, waarin een holte is gegoten do wonden hiermede geschoten, waren steeds bijzonder gevaarlijk,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 155