143 daar de uitwerking van den kogel in het lichaam veel overeenkomst heeft met die van een ontplofbaren kogel. Beide soorten van patronen zijn zwaarder dan die van het geweer De Beaumont; het gewicht is ruim 50 gram, hetgeen met het oog op den voorraad bij den man een groot nadeel is. Het gewone stootwapen is de bajonet, terwijl het Britsche kader eene sabelbajonet heeft. De doorsnede der bajonet is driekantig, doch alleen bij het Martini-Henri-geweer gelijkzijdig. De bevestiging op den loop geschiedt geheel op overeenkomstige wijze als bij het geweer De Beaumont. De bajonet van het Martini-Henri-geweer is sedert de invoering van dit wapen verlengd en de doorsnede lichter gemaakt. Zij weegt 1 en verlengt bij het opplanten het wapen met 1 voet 10 inch (0.559 M.) Deze lange en lichte bajonet heeft, volgens de bij het Britsch-Indische leger opgedane ervaring, het nadeel, dat zij den stoot onzeker maakt; tegenover het korte maar zware en stevige zwaard, dat men in verschillenden vorm in de handen van alle Oostersche volken aantreft, is naar het oordeel van Britsche officieren eene kortere maar stevige bajonet een beter wapen. Omtrent het krombuigen hoorde ik geen klachten; trouwens die van het Martini-Henri-geweer is van uitstekend staal vervaardigd en de bajonet van het Snider-geweer is zwaarder. "Wel echter is het voorgekomen, dat bij een krachtigen stoot ook een deel der bocht in de wond drong en het geweer slechts met veel moeite kon worden teruggetrokken, zoodat de man tijdelijk weerloos was. De sabelbajonet van het Martini-Henri-geweer is in de hand een zeer geschikt wapen. De bevestiging geschiedt op de gewone wijze door middel van een ring der stootplaat, die om het uiteinde van den loop grijpt, en verder met eene veer, in eene inlating van het gevest werkende, die achter eene op den bovenhand aangebrachte haft vat bij het opschuiven op den loop. Door het drukken op een buiten het gevest uitstekenden knop der veer bevrijdt men deze van de haft en kan de sabelbajonet worden afgenomen. Ofschoon de veer en de haft zeer stevig zijn, blijft de wijze van bevestiging zwak en kan het wapen gemakkelijk van den loop worden geslagen. Het lemmet is kort, flauw gebogen en niet zwaar. Bij de Burton-Lee- en verbeterde Lee-geweren zijn zoowel ba-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 156