144 jonetten als sabelbajonetten uitgezonden. De sabelbajonet was een zeer kort doch stevig en recht wapen en werd bevestigd op dezelfde wijze als hierboven is beschreven; het scheen mij zeer doelmatig toe. De Infanterie marcheerde in Opper-Burma zonder geweerriem. De Britsche Bereden Infanterie was bewapend met de Martini-IIenri- karabijn, welker patroon dezelfde is als die van het geweer. Zij had eene sabelbajonet overeenkomstig die der Artillerie, welke veel langer was dan die van het kader der Britsche Infanterie en aan het gevest van een beugel voorzien was. De Inlandsche Bereden Infanterie had het Snider-gewecr met bajonet en geweerriem. Britsche officieren waren van oordeel, dat de karabijn een betei wapen voor Bereden-Infanterie is dan het geweer, omdat het laatste door de groote lengte zeer lastig' te paard is. Yoor zoover ik erover kan oordeelen, voldeed de karabijn als vuurwapen in Opper-Burma goed. Het stootwapen werd door de Infanterie in de scheode gedragen tot op het oogenblik, waarop de troepen in gevecht kwamen. Slechts de voorste afdeelingen en de zijpatrouilles marcheerden met op- geplante bajonet. Bewapening der Cavalerie. De Inlandsche Cavalerie is bewapend met Snider-karabijn en sabel, de Lanciers bovendien met de lans. De Snider-karabijn heeft dezelfde patroon als het geweer. De sabel is vrij sterk gebogen en eenigszins korter dan die van onze Ca valerie, doch veel breeder; het gevest is voorzien van een enkelen stalen beugel; zij scheen mij toe, een zeer goed houw- doch een slecht stootwapen te zijn. Drie van de vier regimenten Cavalerie (alle Inlandsche), die deel uitmaakten van de troepenmacht in Opper- Burma, waren Lanciers. Ook op dit oorlogsterrein bleek wedei, dat de lans in de handen van een goed ruiter inderdaad de „koningin der „blanke wapens" is, en de sabel wordt bij deze troepen dan ook meer bepaald beschouwd als een reserve blank wapen, omdat de lans in het gevecht zeer licht breekt of verloren gaat. De lansen waren van bamboe met ijzeren schoen en stalen puntoverigens verschilde de vorm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 157