2 handel in dit product maakte, waren zeer groot; deze maatschappij had namelijk voor geruimen tijd een contract gesloten met den vorst Theebaw, waarbij haar bij uitsluiting het recht was toegekend tot het kappen en afvoeren van teakhout. De zwakheid van het gou vernement van Opper-Burma was oorzaak, dat sterke rooverbenden (dacoits) geregeld hun bedrijf uitoefenden ook over de grenzen der Britsche bezittingen, terwijl aan de andere zijde de veiligheid van Europeanen, die zich in Opper-Burma vestigden of daar reisden, zeer onvoldoende verzekerd was, eensdeels ook tengevolge van de wis pelturigheid, de wreedheid en den aanmatigenden toon van het hof te Mandalay. Maar bovenal bracht de vermeerdering van Franschen invloed in Achter-Indië en niet alleen de annexatie van Tonkin, maar meer nog onderhandelingen, die na die annexatie van Fransche zijde ge voerd werden, zoowel met Theebaw omtrent het toelaten van een resident te Mandalay, als ook naar het schijnt met dBombay-Burma- company de Britsche staatslieden er toe, opnieuw de grenzen van het Indische rijk uit te breiden. Om vreemden invloed op den zwak ken Theebaw te weren, werd hem de eisch gesteld, een Britsch resident te Mandalay toe te laten en in aanrakingen met Europeesche mogendheden in overeenstemming met dien resident te handelen. De onderhandelingen, die hieruit voortvloeiden, eindigden echter al spoedig in een zeer korten oorlog, waarbjj Mandalay na weinig beteekenende gevechten in November 1885 genomen werd. Theebaw werd van den troon vervallen verklaard en Opper-Burma onder rechtstreeksch bestuur van Britsche ambtenaren gebrachteen Chief- commissioner (1) werd over geheel Burma gesteld en Commissioners (2), Deputy-commissioners (3) en ondergeschikte ambtenaren in de verschillende districten van Opper-Burma gevestigd, terwijl de troepen van Theebaw ontslagen en Britsche garnizoenen over het land ver spreid werden. De militaire bezetting van Opper-Burma, ter sterk te van 15000 man, maakte een onderdeel uit van het Madras-leger. De annexatie van Opper-Burma was hiermede een feit geworden, (1) Ongeveer gelijkstaande met „Gouverneur". (2) Idem Idem „Resident". (3) Idem Idem „Assistent-Resident"'

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 15