147 om het schroefvormig vóóreinde van het bodemstuk grijpt. De- juiste onderlinge stand van mond- en bodemstuk is verzekerd door nokken aan het eene, grijpende in inlatingen van het andere deel. De gasafsluiting wordt verkregen door eenen lossen stalen ring van U-vormige doorsnede, liggende op de plaats van aansluiting- van mond- en bodemstuk, met de holle zijde naar binnen gekeerd. Lederen ringen aan mond- en bodemstuk dienen om beschadigingen te voorkomen bij het los- en vastschroeven der mof. Tot het uiteennemen wordt het kanon uit de tappannen gelicht en loodrecht geplaatst op een houten blok, waarin dn druifbol en sloot bodem passen en dat achter den staart der affuit neergelegd wordt; een losse, zacht ijzeren ring wordt om eene der tappen geschoven en door daartegen met een ijzeren hamer te slaan, wordt de mof losge schroefd; het mondstuk wordt hierbij gesteund door middel der halve wisscherstang, welke in de ziel wordt gestoken. Tot het in elkaar zetten worden, nadat het bodemstuk weder op hot blok achter den affuit-staart is geplaatst, de tappen door één man met beide handen aangegrepen en de mof door eene snelle ronddraaiende beweging op het bodemstuk vastgeschroefd en zoo noodig vastgehamerd. Overschroeven komt na lang gebruik voor, doch veroorzaakt geene gasontsnapping, terwijl ook de juiste onderlinge stand van mond- en bodemstuk daaronder niet lijdt. Een nadeel daarvan is echter, dat bij een overschroefden vuurmond de as der tappen niet meer lood recht staat op het normale richtvlak, zoodat bij het vuren een dei- raden eenigszins lager moet worden geplaatst, om den loodrechten stand van het normale richtvlak te verzekeren. Gasontsnapping kwam slechts voor bij het scheuren van den af- sluitring, welke dan door eenen nieuwen moest vervangen worden. Het in batterij komen 11a het halt houden eischte, voor eene geheele batterij, 1 minuut en 5 seconden. Richtmiddelen. De richtmiddelen bestonden uit een vóór-vizier, bij de kanons van 200 ffi op de monding en bij die van 400 ffi (zie fig. 14) op het mondstuk vóór de tappen aan weerszijden van den vuurmond geplaatst, een stalen opzetstang en een kwradrant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 160