148 De opzetstangen waren verschillend van vorm. Bij de kan ons van 200 ft werden zij in een gat in het midden van den stootbodem met eene schroef vastgezet en hadden zij eene flauwe helling voor de correctie der derivatie; bij de oudere werd gericht over eene viziersnede in den kop der stang en moest de correctie voor verdere zijdelingsche afwijkingen op het doel genomen worden, doch de nieuwere opzet stangen. hadden een zijdelings verschuifbaren richtkoker. Op deze stangen waren vier verschillende schalen aangebracht, namelijk twee verdeelingen voor drachten in yards en voor opzethoogten in graden en verder twee tem peerschalen voor de buizen der granaatkartetsen voor de beide ladingen van 12 en 4 ounces. De opzetstangen van het kanon van 400 ft rustten in een huis, ter rechter- of linkerzijde van het bodemstuk, en hadden alle eene verschuifbare richtplaat voor do correctie der zijdelingsche afwijkingen. Zij waren verdeeld, voor drachten in yards en voor opzethoogten in graden, en hadden verder eene tempeerschaal voor de buizen. Bij het richten werd eerst grof de richting genomen door eene vizier- insnede op de bovenzijden van de richtplaat en over eene korrel op het bovenvlak van het vóór-vizier en daarna de juiste richting verkregen door te richten door een viziergaatje in de richtplaat en over het kruispunt van twee draden van het vóór-vizier. Opmerkelijk was een zeer goede micrometer-inrichting voor geringe vermeerderingen der opzethoogte (zie 'fig. 14); een messingen ring om de vizierstang werd met de bovenzijde gelijkgesteld met de ge- wenschte verdeelstreep (b. v. 1450 yardsen daarna met eene schroef op de stang vastgezet. Deze messingen ring was uitwendig voor zien van schroefdraden, waarom een tweede messingen ring vatte, welke met zijne onderzjjde rustte op het bodemstuk, nadat de op- zetstang in het voor haar bestemde huis was geplaatst. "Wilde men nu eene kleine vermeerdering aan de opzethoogte geven, dan werd de buitenste ring met de hand rondgedraaid en hierdoor de opzet- stang zeer langzaam naar boven bewogeneene schaal op het opper vlak van dezen ring en een pijltje op den binnensten ring gaven de grootte dezer beweging aan. De opzetstang werd telkens vóór het schot afgenomen en de opzethoogte, wanneer dit noodig. bleek, gecorrigeerd vóórdat de stang weder in den vuurmond geplaatst werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 161