149 Mij- werd door een batterij-commandant medegedeeld, dat hij, ook bij het gebruik der opzetstang, bij voorkeur de opzethoogte in graden aangaf en geen gebruik maakte van de verdeeling in drach ten. Het uitdrukken in yards toch heeft, zoo zeide hij, slechts schijnbaar een voordeel, zelfs bij het juist schatten van den afstand, omdat de opzethoogte niet alleen door atmosferische invloeden maar in bergterrein ook in groote mate door de betrekkelijke hoogte van het doel ten opzichte van den vuurmond wordt geïnfiuënceerd. Men kan zich evengoed aanwennen den artilleristischen afstand in graden als in yards te schatten, en de ondervinding had hem geleerd, dat het beter was, de richters te gewennen aan het voortdurend gebruik der graadverdeeling, om hun op de eenvoudigste wijze het veranderen der opzethoogte te leeren, ook waar het zeer kleine verschillen gold. Het kwadrant (zie tig. 15) bestaat uit twee beenen, door een schat niet aan een der uiteinden onderling verbonden een der beenen rust op het bodemstuk, terwijl het andere, dat eene luchtbelbuis bevat, door het vermeerderen of vermindereu der élévatie horizontaal geplaatst wordt; het bedrag der élévatie wordt aangegeven door een verdeelden cirkelboog, aan een der beenen bevestigd. Affuiten. De affuiten zijn uit den aard der zaak slechts ingericht, om den vuurmond bij het vuren te dragen, doch kunnen met het kanon dooi de kanonniers tevens over kleine afstanden verplaatst worden. De oudere zijn vaD ijzer, doch de nieuwere van staal vervaardigd, omdat de ijzeren affuitwanden aan verbuigen onderhevig waren. Springen dei affuiten bij het schot deed zich bij de 200 hJ voor, waardoor de raden, die ik zag, somtijds veel geleden haddentrouwens deze affuit kan met het oog op het gewicht niet langer gemaakt worden. Het remmen geschiedde door een der raden met een rem touw vasf. te zetten, doch werd slechts in noodzakelijke gevallen, zooals op naar achteren dalend terrein, toegepast. De affuiten voor de kanonnen van 200 jj* en 400 ii; verschillen in afmetingen, zwaarte en details, doch de algemeenc inrichting is de zelfde. Die voor 400 zijn met het oog op de zware lading zeer lang en springen niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 162