152 buskruitgas in de kamer in de trekken dringt; ten einde die aan- sluitiiag in de trekken meer volkomen te maken, worden de nieuwe gasschotels thans van nokken voorzien. De dubbelgranaten van het kanon van 200 ft- hebben bijna de dubbele lengte van de gewone granaat en eeue zwaardere springlading zjj worden met eene zwakke lading geworpen op aardewerken of andere versterkingen, nadat deze reeds door de gewone granaten merkbaar zijn beschadigd. Lichtgranaten zijn dunne ijzeren granaten met een houten hoofd en gevuld met lichtsterren, die door eene zwakke springlading, op den bodem der granaat geplaatst, worden uitgestooten. De granaten van 200 tl' worden gewoonlijk van metaleu schok-, de granaatkartetsen en lichtgranaten van houten tijdbuizen voorzien, welke laatste door de vlam der lading worden ontstoken. Bij het kanon van 400 fit is deze wijze van ontsteking niet toe te passen, doordat de gasschotel, bij het ontbranden der lading in de trekken dringt en de speelruimte geheel wegneemt. Bij dezen vuurmond is eene zeer goede gecombineerde tijd- en schokbuis ingevoerd. De buis is namelijk ingericht voor schok, zoodat het projectiel steeds in den aanslag springt; als zoodanig kan de buis zelfs, indien men steeds onmiddellijk gereed wil zijn tot vuren, in de projectielen, die zich in de munitiekisten bevinden, geschroefd worden. Wil men nu bij de granaatkartetsen de buis als tijdbuis bezigen, dan is het noodig een horizontalen sasring, die in het bovenste gedeelte van het lichaam dei- buis geplaatst is, te ontsteken. Hiertoe dient een schokker, die in het boveneinde der buis geschroefd wordt, echter eerst nadat het projectiel in de-monding van het kanon is geplaatst. Een ring met tempeerschaal, die met de hand kan worden rondgedraaid, regelt de brandleugte van den sasringhet tempeeren geschiedt vóórdat het projectiel in de mondiug wordt gebracht. De samenstelling van den sasring is een geheimde sas is nagenoeg niet aan uitzetting of inkrimping en in het geheel niet aan scheikundige verandering onder hevig, zoodat in de meest uiteenloopende temperaturen de goede hoedanigheid en het geregeld branden verzekerd zijn. De lading van den vuurmond wordt met wrijvingspijpjes ontstoken. Omtrent het gebruik der projectielen zij nog opgemerkt, dat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 165