153 inschieten met granaten moet geschieden, althans als regel, ook bij het gebruik der .tijdschokbuis van het kanon van 400 'tï; de granaatkartetsen toch geven, door de kleine springlading, te weinig- rook voor het goed waarnemen der aanslagen. Overigens is echter de granaatkartets het voornaamste projectiel; bij het kanon van 400 (6 wordt met vrucht een interval van 120 yards gebezigd, waarbij op afstanden van 2000 yards nog eene plank van 2 inches dikte wordt doorboord; een eisch, die gesteld wordt, om de schoten nog als treffers in rekening te mogen brengen. Geschut der Veld- en Rijdende Artillerie; Vesting- en Belegeringsgeschut. In Burma zag ik slechts enkele vestingvuurmonden, in een cen traal arsenaal in Calcutta echter ook belegeringsgeschut en de vuurmonden, waarmede de Veld- en Rijdende Artillerie bewapend is. In het algemeen leverde het zeer weinig belangrijks op. De enkele achterlaadvuurmonden waren Armstrongs van een zeer verouderd stelsel, waarbij de afsluiting werd verkregen door een los blok, dat bij de lading geheel uit den vuurmond kon genomen wor den nadat dit blok weder in het kanon was geplaatst, werd het vastgezet door middel eener schroef in het bodemstuk, welke schroef volgens de as doorboord was op het kaliber van den vuurmond en dus een laadgat vormde, waardoor het projectiel en de kardoes in de kamer werden gebracht. Bovendien had men Hotchkiss-kanonnen, die eigenlijk voor de marine bestemd waren, doch ook in vestingen werden gebruikt door de drievoeten op beddingen vast te zetten. Deze Hotchkiss-kanonnen waren van 3 ffi en 6 hl, hadden een enkelen loop van zeer groote lengte, van brons vervaardigd, en overigens dezelfde wijze van opstelling, laden, richten en afvuren als de veel kleinere Hotchkiss-revolver-kanonnen onzer Marine. Overigens bestond het belegerings- en vestinggeschut uit voor- laadkanonnen en houwitsers, waaruit projectielen met nokken bij enkele echter met gasschotels werden geschoten, en uit gladde mortieren; het waren alle verouderde vuurmonden. Voor de be legerings- of zware veldbatterijen had men eene zeer zware bele- geringsaftuit met voorwagen, waarop zoowel een getrokken vóórlaad-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 166