154 kanon van 12 ft- als een getrokken houwitser van 16 cM. kaliber konden gelegd wordendeze affuit werd door olifanten of karbouwen getrokken. De Veldartillerie is bewapend met een verouderd getrokken voor- laadkanon van 9 ffi, dat 8 trekken heeft en waaruit projectielen met nokken worden geschoten. De affuit was eeoe zeer zware houten veld- affuit van Europeesch model met zitplaatsen voor de kanonniers op de as en op den voorwagen. Het veldgeschut wordt door 6 paarden getrokken. Men hoopt, dat weder zal worden overgegaan tot de invoering van achterlaadgeschut, zoowel bij de Veld- als bij de Vestingartillerie. Gardner-guns. Tijdens mijn verblijf in Opper-Burma werden aldaar Gardner-guns aan enkele Infa.nterie-colonnes, onder anderen aan die welke in de Ruby-mines ageerde, toegevoegd. Deze lichte vuurmond is eigenlijk sloepsgeschut en wordt ook op de grootere oorlogsschepen tegen torpedobooten, enz. gebezigd. Hij bestaat uit een bronzen lichaam, dat twee stalen loopen van hetzelfde kabiber als het Martini-Henri- geweer bevatdoor een zwengel rond te draaien worden beide loopen beurtelings geladen en afgevuurd; men behoeft de patronen siechts in een loodrecht geplaatsten patroonhouder boven elkander te leggen, waarna zij door de werking van het mechanisme van zelve zakken en in de kamer gebracht worden. De vuurmond rust scharnierend en zonder broekzwaarte in een beugel, waarmede hij kan worden rondgedraaid in een bronzen voetstuk, dat op drie pooten staat en met schroeven aan het dek der schepen of sloepen vastgezet wordt. Toen deze Gardner-guns in Opper-Burma bjj wijze van proef aan Infanterie-afdeelingen werden toegevoegd, werden dezelfde drievoeten medegevoerd en bij het gebruik los op den grond gezet. Het ver voer van vuurmond, affuit en munitie had plaats op muildieren. De munitie is dezelfde als die van het Martini-Henri-geweerdaar echter de slechte, uit twee deelen bestaande hulzen niet voldeden, doordat de krachtig werkende patroontrekker der Gardner-guns meermalen den bodem der huls afscheurde, worden bij dezen vuur mond steeds de nieuwere patronen, waarvan de huls uit één stuk is getrokken, gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 167