VERVOER VAN MATERIEEL, MUNITIE, ENZ. Muildier- batterijen. De Britsch-Indische muildier-batterijen kunnen ongetwijfeld, althans wat de wiize van vervoer betreft, tot de beste Bergartillerie gerekend worden. Behalve in Vóór-Indië, waar ik twee muildier-batterijen zag, heb ik er in Opper-Burma vier gezien en steeds troffen mij het zeei goede voorkomen der dieren, die voor een deel zwaren arbeid hadden verricht, maar vooral de groote rustigheid, zoowel in de batterij als op stal, en de uitstekende africhting. De dieren waren even kalm en gewillig als zeer goed afgerichte paarden en legden beide eigenschappen bij de exercitiën in veel hoogere mate aan den dag, dan b. v. de paarden der bergbatterijen in ons leger. Als ik mijne verbazing en bewondering over die kalmte en gehoorzaamheid te kennen gaf, werd mij medegedeeld, dat het groote geheim der africhting en behandeling van het muildier daarin bestaat, dat het nimmer door slaan mag gestraft worden. Onverbiddelijk, zeide mij b. v. een batterij-commandant, strafte hij iederen drijver, die een muildier sloeg of ruw behandelde; de dieren zijn van nature geneigd tot slaan en slechts door groote bedaardheid en zachtzinnigheid kan worden voorkomen, dat die neiging aangroeit tot eene lastige ondeugd en dat daaruit koppigheid' geboren wordt. De drijvers zijn dan ook niet van zweepen voorzien en slechts een Inlandsch onderofficier, die op inarsch en bij de exercitiën steeds achter iedere sub-division (afdeeliug van 4 of 6 muildieren) marcheert, heeft eene zweep, om het laatste muildier met zachtheid op te drijven. Het trekken der dieren in den mond, om ze op hunne plaats te brengen, werd steeds vermeden; indien bij de exercitiën b. v. eono sub-division eon weinig achterwaarts moest gaan, om in de richting te komen, word het voorste muildier

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 169