3 doch hoe gemakkelijk die inlijving ook tot stand was gebracht, zoo was toch het Indische gouvernement daardoor nog niet voorgoed in het rustige bezit der nieuwe provincie gekomen. Sedert geruimen tijd toch was het, aan nagenoeg volslagen anarchie prijsgegeven rijk het tooneel geweest van onophoudelijke rooftochten, uitgevoerd door roovers van beroep dacoitsdie in talrijke benden, vooral in de zuidelijke districten, hun bedrijf ten koste der bevolking uitoefenden en gewoonlijk sterk genoeg waren, om met succes het hoofd te bieden aan de troepen, welke de vorst somtijds tegen hen afzond. Deze ben den nu vonden na de annexatie al spoedig aanzienlijke versterking. Bij het nemen van Mandalay had zich nl. een groot deel van het leger van Theebaw nabij Ava gevangen gegeven en was, na gedeeltelijk ontwapend te zijn, door het Britsche bestuur afgedankt; zoowel deze menschen, thans zonder middel van bestaan, alsook de overige Bnr- masche troepen, die met hun wapens hadden weten te ontkomen, sloten zich gaandeweg bij de dacoils aan en begonnen een stelsel van verzet tegen den nieuwen overheerscher, waarbij eene zekere mate van vaderlandsliefde ongetwijfeld ook eene der drijfveeren was. Leden der vorstelijke familie, onder het voormalige bestuur personen van invloed aan Theebaw's hof of in zijn leger, omtrent wier toe komst het nieuwe gouvernement zich evenzeer maar al te zorgeloos toonde, stelden zich aan het hoofd der benden en wisten door hun naam een deel der bevolking tot hunne zijde over te halenweinig beschaafde dorpelingen sloten zich, hetzij uit onbekendheid met den nieuwen toestand hetzij gedwongen, bij de onruststokers aan en in 1886, gedurende den regenmoeson, die hier van Mei tot en met November heerscht, hadden de benden eene zoodanige sterkte bereikt, dat zij niet alleen overal de dorpen plunderden, maar in vele honderdtallen vereenigd de Britsche transporten allerwege bedreigden en aanvielen en de versterkte posten beschoten en somtijds geheel insloten. Strenge maatregelen waren thans noodig en met groote kracht werd het verzet, dat dreigde in eeD algemeenen opstand te ontaarden, onderdrukt. In October en November 1886 werd de troepenmacht in Opper-Burma tot ruim 30000 man versterkt, ook door het uit zenden van korpsen van het Bengal- en het Bombay-legerde Cava lerie en Bereden Infanterie, die bij de ophanden zijnde operatiën van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 16