158 langen marsch en bij warm weder eene enkele maal voorkwam; in dit laatste geval werd nimmer getracht, het muildier door bestraffing- te doen opstaan, doch steeds werd de last afgenomen, hetgeen als het eenige middel werd beschouwd. In alle heuvelterreinen was de marschsnelheid gelijk aan die der Infanterie. Belangrijke mededeelingen omtrent het muildier zullen verder wor den aangetroffen in de Manual of Mountain ArtilleryPart III. Britsche officieren waren algemeen van oordeel, dat Bergartillerie, wil zij voldoen aan de eischen van beweeglijkheid in alle terreinen, welke men haar moet stellen, steeds gedragen moet worden. Men moet volgens hen van het trekken der vuurmonden geheel afzien, want het is onmogelijk, de muildieren zoodanig af te richten, dat zij afwisselend goed trekken en dragen. Laat men alleen dragen, dan kan de trek-inrichting gemist worden. Het muildier is verreweg het beste lastdier voor de Bergartillerie in alle droge terreinen; het is gehard, heeft weinig behoeften en komt vooral in bergterrein het beste vooruit. In modderige terreinen zijn olifanten te verkiezen, omdat deze nog zonder veel bezwaar de rnoeie- lijkheden van het terrein overwinnen, waar de muildieren in den mod der blijven steken; bovendien kunnen zij vrij diepe rivieren doorwaden, hetgeen in lage vlakten van groot belang is. Kameelen worden slechts aangewend in landen, waar het muildier van gebrek zoude omkomen. Op stal in Vóór-Indië werden aan de muildieren klompen zout voorgelegd, waaraan zij met gretigheid likten; dit moet zeer gunstig voor de gezondheid zijn. Beslaan van muildieren kwam bijna niet voor, ofschoon sommige hoeven na langdurige marschen over een steenachtigen bodem sterk waren afgesleten; ziekten of gebreken der hoeven behoorden echter tot de groote zeldzaamheden. Oude muil dieren verliezen hunne geschiktheid voor het dragen van Artillerie- materieel, doordat zij sterk in de lenden inzakken en het behoorlijk plaatsen der singels dan geheel onmogelijk wordt: op 16-a 17-jarigen leeftijd werden zij voor de Bergartillerie afgekeurd. De exercitiën der bergbatterijen zijn hoogst eenvoudig en volledig beschreven in de Manual of Mountain Artillery. Een paar opmer kingen omtrent de beginselen mogen echter hier eene plaats vinden. De 1° linie eener batterij van 6 stukken bestaat uit de 6 vuur-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 171