159 monden met affuiten en 1 munitie-muildier per stuk, de 2e linie uit de overige munitie-muildieren (5 per stuk) en de gezadelde dieren tot vervanging van de muildieren der le linie; de 3® linie uit dere serve-munitie (3 per stuk), reserve-affuit, gereedschappen, ongezadelde reserve-dieren en e. q. de bagage. In de lc linie wordt de éénheid gevormd door de sub-division, be staande voor iederen vuurmond in de 400 Hl-batterijen uit 6 muil dieren (mondstuk, bodemstuk, affuitlijf, raden, as, enz., munitie) en voor ieder stuk der 200 Hl-batterijen uit 4 dieren (vuurmond, affuit lijf, raden, munitie). Twee sub-divisions vormen een division. De marsch- en eigenlijke gevechtscolonne is die met sub-divisions, doch ook de colonne met divisions wordt beoefend. De formatiën in bataille, batterij, echelon of colonne, de schuinsche marsch enzalles zag ik op zeer eenvoudige wijze, meestal door bewegingen met divi sions en steeds in stap, uitvoeren. Bij het opleggen uit de batterij stelling di'aafden de onbeladen muildieren naar hunne plaatsen nabij den vuurmond; dit opleggen duurde, evenals het in batterij komen, gemiddeld 25 seconden bij de 200 a", en I minuut 5 seconden bij de 400 ff-batterijen. In de batterij-stelling knielden de kanonniers. Omtrent de verdeeling der muildieren in de batterij wordt verwezen naar bijlage Y. Wat verder het dragen van materieel en van de munitie, de uitrusting aan munitie en de verpakking daarvan en van de ge reedschappen, enz. aangaat, worden onder verwijzing naar de ge detailleerde opgaven, voorkomende in de Manual of Mountain Artillery en onder mededeeling, dat volledige beschrijvingen voorkomen in de Treatise on construction of Ordnance genoemd op biz. 145 nog de volgende opmerkingen gemaakt. Alle muildiereu hadden hetzelfde harnachement. Het hoofdstel had den vorm van een stalhalster, waaraan een trensbit bij sommige ook een eenvoudige ring, die door den mond ging was verbonden, terwijl hieraan de teugel bevestigd was, die door den geleider in de rechterhand werd gehouden. De draagzadel bestond uittwee kussens, bevestigd door middel van twee singels met riemeneen borsttuig en broek, die beide met kettinkjes aan den draagbok vastgemaakt werden en opgehouden werden door riemen, welke over de schoft en den rug

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 172