162 een draagbok bevestigd, overeenkomstig dien van de lastdieren van den transportdienst, welke later zal worden beschreven. Het aantal muildieien, dat tot de formatie behoort, is voldoende, om de geheele batterij in light marching order d. i. met de bepaald noodige bagage (zonder tenten) en 3 dagen vivres óf wel ééne sectie, compleet uitgerust, te doen uitrukken. Moet de geheele batterij marcheeren, met medeneming harer zware bagage en tenten, dan moeten meerdere muildieren door den transportdienst verstrekt wordeq (bijlage Y). De uitrustingstukken der muildieren (line-gear) zijn aangegeven in de Manual of Mountain Artillery. Bij de dieren, die munitie of gereedschap vervoerden, werden tusschen de kisten op het midden van den rug gedragende overjas van den geleider, daarop de uitrusting stukken van het muildier en over dit alles het vel waterproof van den geleider. De mondzak werd op zijde daarvan gehangen en kon zoo noodig met graan worden gevuld. De uitrustingstukken der dieren, die vuurmond, affuit of pioniergereedschap droegen, en de overjassen van de geleiders dezer dieren werden op de daarvoor aangewezen gezadelde vervangers vervoerd. Olifant-batterij. De eenige olifant-batterij in de geheele wereld, waarbij de vuur mond en de affuit gedragen worden, was die in Opper-Burma. Eene dergelijke batterij is van het allergrootste nut in lage, drassige ter reinen en kan zich ook in heuvelterrein zeer goed bewegen. Over eenkomstig de mij verstrekte instructie volgen hier slechts enkele opmerkingen en algemeene mededeelingen. Tot het dragen van Artillerie-materieel moeten steeds sterke vrou- weljjke olifanten gebezigd worden, omdat de mannelijke minder zachtaardig zijn. Zij kunnen in alle terreinen, zelfs in den zwaarsten modder, 600 ffi en op goede wegen met gemak 1200 ffi dragen. Hunne marsch- snelheid is op goede wegen per uur hoogstens 3|- Engelsche mijl, doch vermindert dikwijls tot 2b Engelsche mijl, terwijl zij des nachts vooral zeer behoedzaam en langzaam stappen. In Opper-Burma hielden de uitstekende olifanten der Artillerie de Infanterie op marsch

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 175