163 bij. Zij hebben geen anderen gang dan stap; bij uitzondering kunnen zij wel is waar eene soort van schuifelenden gang met groote snel heid aannemen, doch deze wordt nimmer bij lastdieren toegepast. Daar zij niet kunnen springen is een greppel met loodrechte wanden voor hen eene onoverkomelijke hindernis, indien zij er niet overheen kunnen stappen. Zij doorstaan geene groote vermoeienis en eischen goede verzorging en zeer veel voeder; zij eten echter allerlei soort van groen voeder: pisangstruiken, jonge boomtakken, enz. Tweeman een drijver en een oppasser zijn voor ieder dier voldoende. Behalve de beweegbaarheid eener zoodanige batterij in lage ter reinen, waarin muildieren niet vooruit kunnen komen, vormt ook de weinige plaats, die zij in de marschcolonne inneemt, een voordeel. De vuurmond (7 van 200 gewicht) met affuit wordt door één olifant gedragen, waarop tevens op marscli de karabijnen der batterij worden vervoerd6 houten munitiekisten, ieder met 8 projectielen en daarbij behoorende munitiën, vormen eveneens den last voor één olifant. In het geheel bestaat de batterij uit: 4 vuurmonden met affuiten4 olifanten 84 munitiekisten (648 schoten, De draagzadel wordt gevormd door een zeer dik, plat kussen, door een ijzeren band onder den hals, een ijzeren staartband en een zsvaren singel bevestigd. Tot het op- en afladen knielt het dier. Toen ik in Opper-Burma eene sectie van deze batterij bij aankomst te Saik- poudoung in batterij zag komen, waren de vuurmonden, na het halt houden der olifanten, in 1 minuut en 3 seconden gereed, om vuur te geven. waaronder dubbelgranaten) gereedschappen reserve-affuit reserve-dieren 14 idem. 1 idem. 1 idem. idem. Totaal22 idem. Vervoer van Gardner-guns. Reeds is medegedeeld (zie blz. 154) dat de enkele Gardner-guns, welke in Opper-Burma aan Infanterie-colonnes werden toegevoegd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 176