164 niet voor gebruik te velde waren ingericht en opgesteld werden .op de drievoeten, waarmede zij ook op de dekken van oorlogsschepen worden opgesteld. Ik heb een Gardner-gun in eene stoomsloep gezien, doch heb ze nimmer bij colonnes zien bezigen. Een kapitein der Artillerie, die met eenige dier vuurmonden in de Rüby-mines had geageerd, deelde mij echter het volgende mede: De draagbokken van eenige muildieren werden met eenige kleine wijzigingen ingericht tot vervoer elk van één Gardner-guneenige andere elk tot vervoer van één drievoet en twee munitiekisten, ieder van 600 patronen. Twee dieren waren dus voor eiken vuurmond voldoende. Het vervoer en het gebruik hadden nimmer eenig be zwaar opgeleverd. Vervoer van materieel der Sappeurs en Mineurs. De Inlandsche manschappen, waaruit de compagnieën Sappeurs en Mineurs zijn samengesteld, dragen geen gereedschap. Dit wordt, evenals het overige' materieel, op muildieren vervoerd, waarvoor aan iedere compagnie zijn toegevoegd 36 van deze dieren met eene reserve van 12. De last, door ieder muildier te dragen, harnaehement en draag- bok niet medegerekend, is 160 fit. Yoor de bagage worden an dere transportmiddelen vereischt, hetzij karren of lastdieren. Het groote gereedschap spaden, pikhouweelen, bijlen, enz. wordt los opgehangen in houten rekken, die zich aan weerszijden van den draagbok bevinden en ieder 8 stuks gereedschap bevattendeze rek ken hebben een geëigenden vorm voor de verschillende soorten van gereedschap. Het kleinere gereedschap, de optische seinmiddelen, als heliografën, lantaarns, vlaggen, enz., worden in houten kisten, bus kruit, dynamiet, handgranaten, enz. in bijzonder daarvoor bestemde kistjes verpakt, die aan weerszijden van den draagbok worden opge hangen. Dit alles, wat de gewone compagnieën betreft. Bovendien bevatten de korpsen Sappeurs en Mineurs van de Bengal-, Bombay- en Ma- dras-legers ieder eene depot-compagnie voor speciale dienstverrich tingen en wei voorvehltelegraphie, photographie, torpedodienst en het slaan van bruggen. Deze bijzondere diensten waren echter in Op- per-Burma niet vertegenwoordigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 177