165 Ieder dezer diensten vormt eene éénheid. Voor het vervoer van het materieel der telegraaf-afdeeling worden muildieren, olifanten of ossen- karren gebezigdeene kar, met 4 ossen bepannen, neemt dan de vrach ten van 6 muildieren op. Het ponton-materieel wordt op karren ver voerd. Voor zoover mij uit teekeningen bleek en ook werd medege- deel, is het materieel eener veldtelegraaf-afdeeling zeer doelmatig in gericht en het vervoer daarvan, zoowel van eene liggende als eene hangende lijn met de stations, op muildieren aan geen bezwaar onderhevig. Bij het vervoer op olifanten heeft men het voordeel, dat zelfs hangende lijnen kunnen worden afgerold, terwijl het dier zich met den kabel voortbeweegt. Vervoer van reserve-munitiegeweren en pionier- gereedschap der Infanterie. Ook dit alles werd in Opper-Burma steeds op muildieren vervoerd, die echter tot het transportpark behoorden. Daar zij op marsch aan de korpsen waren toegevoegd, op gelijke wjjze als de lastdieren der Artillerie en Sappeurs en Mineurs zij het dan ook tijdelijk zal hier met een enkel woord daarvan melding worden gemaakt. De geweren van gesneuvelden en gewonden konden op muildieren vervoerd worden; in het magazijn van den quartermaster van the t^eews-Regiment zag ik daartoe ingerichte draagbokken, die aan weerszijden voorzien waren van een rek, waarin de geweren (8 aan iedere zijde) liggende boven elkander konden worden geplaatst. Zoo noodig werd door de Britsche Infanterie op marsch eenig pionier gereedschap medegevoerd, dat op dezelfde wijze in rekken werd ge dragen als het gereedschap der Sappeurs en Mineurs. De reserve-munitie was verpakt in kistjes, die 600 patronen be vatten en 80 ifi wogen (zie lig. 17). Zeer doelmatig is de volkomen waterdichte sluiting, welke toch toelaat het kistje met de hand te openen, zonder eenig gereedschap. De patronen bevinden zich in een langwerpig blikken kistje, dat waterdicht gesloten is op de wijze van sommige Engelsche beschuitblikken en dus door het trekken aan eene lip geopend kan worden. Dit blik is omgeven door een houten kistje met twee ijzeren banden, in welks bovenzijde eene schuif is aangebracht; deze schuif wordt vastgehouden door een dik

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 178