TRANSPORTWEZEN. Organisatie. Na hetgeeu hierboven is gezegd omtrent het vervoer van materieel en munitie, blijft nu u«g over de behandeling van het eigenlijke transportwezen (vervoer vau vivres en bagage, zieken en gewonden). Dezen tak van dienst, transport-branch genaamd, heb ik in Opper- Burma als geheel zelfstandig leeren kennen, doch is sedert gere organiseerd en maakt thans een deel van den dienst van het Commis sariat Department uit. Ofschoon in Britsch-Indië het transportwezen in vredestijd niet ge heel is georganiseerd, bestaat er toch veel, dat. de volledige organi satie in tijd van oorlog zeer zal vergemakkelijken. Een chef van het transportwezen maakt deel uit van het Militaire Departement van het Gouvernement van Indië en heeft onder zich de chefs van dien dienst bij de verschillende divisiën en zelfstandige brigades, welke officieren voortaan alle voorgoed tot dezen tak van dienst zullen behooren. Officieren en manschappen der verschillende wapens, die dit ver kiezen, kunnen bij elke expeditie eene practische beproeving bij den transportdienst doorloopeu en vallen daarna in de termen, om in oorlogstijd daarbij te worden ingedeeld. Geoefend bevel- en opzichtvoerend personeel verkrijgt men op deze wijze in voldoend aautal. Wat de transportmiddelen betreft, zoo heeft naar hetgeeu mij is medegedeeld de geheele Panjab Frontier Force (11 Bataljons Infanterie, 5 Regimenten Cavalerie, 4 Batterijen Bergartillerie en 1 Batterij Vestingartillerie) steeds haar volledig transportpark, zoodat zij ten allen tijde met volle bagage, tenten en 10 dagen vivres kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 180