168 marcheeren. Hiervoor zijn b. v. per Bataljon Infanterie 350 muil dieren noodig. Een algemeen beginsel is verder, dat alle korpsen, gelegerd nabij de landgrenzen van Britsch-Iudië dus b. v. voortaan ook de garni zoenen in het Noorden en Oosten van Opper-Burma steeds voorzien zijn van de helft of deel van hun transportpark, waardoor zij onmiddellijk met de noodzakeljjke bagage en vivres voor enkele dagen light marching order) kunnen uitrukken. Die dieren worden in de garnizoenen voor verschillende diensten gebezigd en zelfs de ponies en muildieren aan officieren ten gebruike gegeven, die dan in de voeding en het onderhoud voorzien. Behalve deze lastdieren, die tot den transp<irtdienst behooren, hebben de Cavalerie-regimenten en batterijen Artillerie in geheel Britsch- Indië de vroeger reeds genoemde grassnijders-ponies en bagage muildieren, die tot de formatie der korpsen behooren. Het deze dieren kan de Cavalerie onmiddellijk uitrukken met de bagage der manschappen en hun tenten en bovendien, zoo noodig, met 4 dagen vivres en fourages; het halve of 1/3 transport, dat de regimenten bovendien in de garnizoenen nabij de landgrenzen b. v. ook in Umballa hebben en dat uit muildieren bestaat, stelt hen in staat, ook het hospitaal-materieel, de volle munitie-uitrusting en de bagage der officieren mede te voeren. Sedert geruimen tijd maakt het een punt van overweging uit, de bagage te velde te beperken en met name de tenten bij den opmarsch voorloopig achter te laten en zoo spoedig mogelijk na te zenden. Dat, ondanks al deze gedeeltelijke voorbereidingen, de behoefte aan lastdieren bij eene algemeene mobilisatie buitengewoon groot zal zijn, kan niet worden ontkend. Al het mogelijke wordt dan ook gedaan, om de fokkerij van muildieren, in het Noorden van Vóór-Indië vooral, te bevorderen en aan te kweeken. Het lastdier tot vervoer van vivres en bagage is bij voorkeur het muildier; verder werden ponies, olifanten en kameelen, ein delijk ossenkarren gebezigd. Een groot aantal der transport-muildieren en ponies was bij het begin der operatiën in Opper-Burma uit Yóór- Indië derwaarts overgebracht. Het transportpark werd daar verder

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 181