169 aangevuld door aankoop van die dieren, vooral van ponies, en verder van olifanten en ossen en door het in gebruik nemen van Inlandsche ossenkarren. Eindelijk werden voor het vervoer stoomschepen en Inlandsche vaartuigen op de bevaarbare rivieren gebezigd en werd somtijds van koelies gebruik gemaakt. Het militair personeel van den transportdienst bestond geheel uit personen, vrijwillig van de verschillende wapens en korpsen inVóór- Indië gedetacheerd. De chef van het expeditionnaire transportwe zen behoorde tot het groote hoofdkwartier te Handalay. Onder hem stond bij iedere brigade een officier als brigade-transport-officer, die bijgestaan werd door eenige Europeesche en Inlandsche minderen voor het toezicht. Behalve dit .vaste personeel zag ik b. v. bij de 3° briga de een officier tijdelijk aaugewezen als beheerder van het transport park te Pyinmana, terwijl de brigade-transport-officer zich te Yamithin ophield. Het verdere personeel bestond geheel uit Inlandsche „volgers" (geleiders, drijvers, oppassers, enz.). De brigade-transport-officer stond rechtstreeks onder den Brigade commandant. Het personeel, de lastdieren en het materieel vormden bij iedere brigade één geheel. Naar gelang van de behoefte werden daarvan afdeelingen tijdelijk verstrekt, hetzij aan de Intendance tot opvoer van vivres en andere benoodigdheden, hetzij aan den geneeskundigen dienst tot afvoer van zieken en gewonden, hetzij aan uitrukkende colonnes tot vervoer van vivres, bagage en reserve-munitie. Het transportpark was bij de 3° brigade gesplitst in twee groote deelen te Pyinmana en te Yamithin en drie kleinere afdeelingen te Hlinedet, Yindaw en Toung- myo. De geheele samenstelling was (zie bijlage K) op 31 Januari 188.7 1 Europeesch officier, brigade-transport-officier, I Europeesch officier (tijdelijk), beheerder van het transport park te Pyinmana, 5 Europeesche onderofficieren 230 Inlandsche volgers (geleiders, drijvers, oppassers, enz.), 201 Muildieren, 216 Ponies, 36 Olifanten, 6 Inlandsche idem. voor toezicht, V tinAii rnAmnlir

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 182