174 dere einde door middel van een riem op de kussens te bevestigen. De last werd gebonden in twee touwlijnen, onderling door een dwars- eind verbonden en voorzien van haken, om aan eene der beide ijzeren stangen van den draagbok te worden opgehangen. Drukkingen kwamen bij de lastdieren, vooral bij de ponies, her haaldelijk voor; de muildieren leden hieraan veel minder. Gebruik der verschillende transportmiddelen. Vóór- en nadeelendaaraan verbonden. Marsclivorm. Zoowel tot vervoer van vivres en bagage, alsook tot troepentrans port, werd zooveel mogelijk gebruik gemaakt van de rivierstoomers en op de Sittang ook van Inlandsche vaartuigen. De stoomschepen waren uitstekend ingericht en boden, ook door hunne groote snelheid, niets dan voordeelen aan; zij konden echter des nachts niet varen, daar de rivieren talrijke ondiepten bevatten. De Inlandsche vaartuigen waren voor troepen zeer ongerieflijk en hadden stroomopwaarts eene uiterst geringe snelheid. Op de wegen werden in ruime mate ossenkarren gebezigd, hoofd zakelijk tot opvoer van benoodigdheden voor de verschillende garni zoenen, en in zeer zeldzame gevallen tot transport van een deel der levensmiddelen en bagage eener marcheerende colonne. Tot dit laatste waren zij minder geschikt, daar toch veelal voetpaden moesten ge volgd worden en bovendien zelfs op de wegen de karren niet veel meer dan 2 Engelsche mijlen per uur en 12 Engelsche mijlen per dag konden afleggen. Deze geringe snelheid was tevens oorzaak, dat zij nimmer met de colonnes doch steeds met eene afzonderlijke dekking moesten marcheeren. Yoor opvoer vau benoodigdheden kon van dit vervoermiddel echter op alle wegen, die dikwijls zeer slecht waren, worden gebruik gemaakt. In den regentijd moet het vervoer per kar op tal van wegen echter zeer moeielijk zijn. De trekossen, die men in geheel Burma in grooten getale aantreft, zijn prachtige beesten, een weinig grooter dan onze sapi's; zij worden door de Inlanders uitstekend gevoed. Olifanten werden veelal aan de sterkere colonnes toegevoegd en konden in alle terreinen, ook in den regentijd en op steile heuvels,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 187