worden gebruikt; bovendien werd door het bezigen dezer dieren de bagagetrein aanmerkelijk verkort. De bagage-olifanten, die niet zoo goed en groot waren als die der Artillerie, legden op vrij goede voetpaden met niet te steile hellingen gemiddeld 2i Engelsche mijl per uur af, zoodat veelal eene afzonderlijke dekking werd ingedeeld, om met de bagage op eenigen afstand de colonne te volgendit was echter bij deze sterkere colonnes geen noemenswaardig nadeel. Waar echter de bagagetrein aan den staart der colonne moest volgen, moesten herhaaldelijk de olifanten worden ingewacht. De Burma- sche olifanten zijn uitstekend afgerichte lastdieren en zeer gewillig. Als voorbeeld hunner bruikbaarheid voor verschillende zaken zij medegedeeld, dat ik de borstwering, op blz, 11 beschreven, geheel door deze dieren heb zien opruimen. Muildieren en ponies werden steeds aan alle colonnes toegevoegd en dienden ook tot opvoer naar sommige posten, welke slechts langs voetpaden te bereiken waren. In het droge jaargetijde waren beide soorten van dieren in alle terreinen uitstekend bruikbaar, doch in den regentijd kunnen zij in de vlakten veelal slechts langzaam vooruitkomen. Zij konden zoo noodig overal de Infanterie-colonnes bij houden, daar hunne marschsnelheid op goede paden 3^ Engelsche mijl was. De Cavalerie-colonnes echter en de Bereden Infanterie, die op goede paden 4 Engelsche mijlen en meer per uur stapten, lieten veelal hunne bagage in eene afzonderlijke colonne onder eene dekking volgen of zonden haar zoo mogelijk langs een korteren weg. De transport-muildieren uit Vóór-Indië waren minder goed en groot dan die van de Artillerie, doch verdienden verreweg de voor keur boven ponies, zoowel omdat zij grootere lasten droegen, alsook omdat zij meer gehard en minder aan drukkingen onderhevig waren. De Burmasche ponies van den trein, niet grooter dan onze Javaan- sche, doorstonden in het algemeen beter ontberingen en vermoeie nissen dan de uit Yóór-Indië overgebrachte. Burmasche koelies werden slechts hoogst zelden, bij gebrek aan muildieren en ponies en tot het volgen van kleine colonnes, gebezigd; zij voldeden zeer goed en kunnen uitstekend marcheeren. Op marsch hielden zich bij den trein, behalve het transportper- soneel, nog eenige onderofficieren en manschappen op, die door ieder

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 188