183 haar eigeudommen te benadeelen of iu haar gevoelens te krenken. 8. De schromelijkste verhalen omtrent onze plannen zijn onder de inwoners verspreid en worden door hen geloofd en geene moeite moet worden gespaard, om dezen indruk uit te wisschen en de be volking door woord en daad te overtuigen van onze goede gezindheid jegens hen, die de wet eerbiedigen. Hoofden van districten moeten met onderscheiding worden behandeld, Het succes der tegenwoordige operatiën zal veel afhangen van den tact, waarmede de bevolking wordt behandeld. 9. Als eene vijandelijke macht zich gewapenderhand tegen het Britsche gezag verzet, moeten alle maatregelen worden genomen, niet alleen om haar uit hare stelling te verdrijven, maar tevens om deze laatste te omsingelen, ten einde op deze wijze een zoo groot mogelijk verlies toe te brengen. Het overwinnen van tegenstand, indien dit niet gepaard gaat met bestraffing van den vijand, maakt hem slechts stoutmoediger om hetzelfde spel te herhalen en leidt, door het rek ken der operatiën, tot grooter verliezen dan eene strenge les met snelheid gegeven, ook al brengt deze eenige verliezen aan onze zijde met zich. Maatregelen moeten worden getroffen, om dorpen en wijkplaatsen in de rimboe met Cavalerie te omsingelen en daarna den vijand met Infau- terie van nabij te verjagen. Iu de vervolging moet zooveel mogelijk onderscheid worden gemaakt tuschen leiders van den opstand en dacoit van beroep aan de eene zijde en de dorpelingen, die gedwongen zijn geworden deel te nemen aan handelingen tegen ons, aan de andere zijde- Boks (bendehoofden) en aanvoerders zullen gewoonlijk in de voorste rijen der vluchtelingen worden aangetroffen en een deel der Cavalerie moet worden afgezonden, om die hoofden te vervolgen, zonder tijd te verliezen door zich met het gros der volgelingen te bemoeien. 10. Occupatie-colonnes moeten korte marschen maken en in de voornaamste steden en dorpen eenigen tijd verblijven. Dit zal aan de civiele ambtenaren de gelegenheid geven, goed met hun district bekend te worden en aan de officieren den tijd, om het terrein op te nemen en in te schetsen. 11. Waar troepen vermoedelijk voor eenigen tijd moeten verblijven, moeten bamboe-vloeren worden gebouwd, om de manschappen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 196