185 hoogstens tot 2 jaren gevaugenis of 30 stokslagen (1). Misdadigers, die zwaarder straf verdienen, moeten, ter nadere beschikking dooi de civiele ambtenaren, worden aangehouden. 16. Colonne-commandanten worden verantwoordelijk gesteld, dat de troepen niet in ongezonde streken verblijven en dat, als oenige plaats gebleken is ongezond te zijn, de troepen bij de eerste gele genheid verplaatst worden. De officieren zijn verantwoordelijk voor de dislocatie der troepen; de aanvragen van civiele ambtenaren zullen zooveel mogelijk worden ingewilligd, maar de officieren hebben te beslissen in alle zaken betreffende de militaire of sanitaire geschikt heid van eenige plaats voor de legering van troepen. 17. In de phase van oorlogvoering, waarin wij thans zijn geplaatst, waar nachtelijke overvallingen en hinderlagen de eenige ernstige onder nemingen van den vijand vormen, moet de grootste zorg worden besteed aan den veiligheidsdienst bij nacht. Tegenover hindei lagen, die gewoonlijk den vorm aannemen van een salvo, gevolgd door 's vijands vlucht, en die in zeer dichte rimboe wellicht niet zijn te ontdekken of te voorkomen door zij patrouilles, zoude Zijne Excellentie de Opperbevelhebber wenschen, dat het volgende schema worde beproefd: Onderstel b. v., dat de vijand op de rechterflank vuurt, dan moet eene afdeeling van het hoofd der colonne gereed zijn, om onmiddellijk vooruit te snellen langs den weg tot ongeveer 101) yards öf wel tot waar zich eene opening in de rimboe voordoet en dan, rechts afslaande, een boog beschrijven om te trachten den vluchtenden vijand af te snijden. Eene afdeeling van den staart der colonne moet op dezelfde wijze ter rechterzijde in de rimboe doordringen met hetzelfde doel. Het midden der colonne moet op de plaats (1) Stokslagen mogen niet worden opgelegd voor zuiver politieke misdrijven. Do wet beperkt deze straf tot misdrijven als: diefstal, inbraak, moord, rooverij, brandstichting, misdadige bedreiging, en „aansporing tot een der misdrijven." knevelarij, vervalsching, manslag, heelen van gestolen en ge roofde goederen, ernstige verwonding, poging tot roof, aansluiting bij eene roo- verbende, voorbereiding tot rooverij, genoemde misdrijven," „poging ^ot eei! ^ei' genoem(^e

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 198