186 blijven en de bagage of eventueel de gewonden beschermen. De verschillende afdeelingen moeten van te voren zijn aangewezen, onder bevel van uitgezochte commandanten gesteld zijn en snel en besluit vaardig handelen. Iedere af'deeling moet gesloten gehouden en in dividueel vuur verboden worden, tenzij zich een gunstig doel voor doet. De ondervinding doet eenig schema als het bovenstaande aan bevelenswaardig schijneu, maar in den guerilla-oorlog moeten de officieren hunne tactiek wijzigen naar de verschillende en telkens veranderende omstandigheden, waarin zij zich mochten geplaatst vinden' 18. Het Gouvernement heefc eene algemeene ontwapening van de bevolking bevolen. De bevelen voor deze ontwapening bevatten, dat alle vuurwapens aan de bevolking moeten worden ontnomen, doch dat een beperkt aantal kan worden teruggegeven aan verantwoor delijke dorpsbewoners, die trouw zijn en in staat zich te verdedigen. Geen vuurwapens zullen worden teruggegeven dan gedekt door licensiëu, welke geregistreerd zullen wordenzij worden slechts af gegeven aan dorpen, die een zeker aantal geweren (5 tot 10) kunnen bijeenbrengen en öf gepalissadeerd of althans tegen een plotselingeu aanval versterkt zijn, De plicht der ontwapening berust bij de civiele ambtenaren en de politie, maar daar het raadzaam is, dat het ont wapenen zoo spoedig mogelijk ten uitvoer worde gelegd, zullen do officieren, posten en colonnes commandeerende, zoodanigen bijstand verleenen als in hunne macht is. MandalayOp last 20 November 1886. wg.) M. Protheroe, Lieutenant- Colonel Assistant-Adjutant and Quartermaster-General Burma Field Force.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 199